BÖLGELEREKONOMİGÜNEY AFRİKAHABERLER

Angola’dan yasa dışı yollarla 100 milyar dolardan fazla para çıkarıldı

Güneybatı Afrika ülkesi Angola’dan yasa dışı yollarla 100 milyar dolardan fazla para çıkarıldığı bildirildi.

Angola Başsavcısı Hélder Pitta Groz, başkent Luanda’da yaptığı açıklamada ülkeden illegal yollarla 2017 yılına kadar 100 milyar dolardan fazla paranın çıkarılarak yurt dışında çeşitli yerlerde saklandığını söyledi.

José Eduardo dos Santos’un 38 yıllık iktidarının ardından 2017 yılında yönetimi devralan şu anki Angola Başkanı João Lourenço, yolsuzlukla mücadele kampanyası başlattı.

Angola, Uluslararası Şeffaflık Örgütü tarafından açıklanan 2017 yolsuzluk endeksinde 180 ülke arasından 167. sırada yer alırken 2021 yılında 136. sıraya gerilemiştir. Dolayısıyla bu mücadelenin meyvelerinin toplanmaya başladığı söylenebilir.

Uluslararası Konferansın açılış töreninde konuşan Groz, “Son üç yılda, 5 milyar dolardan fazla değeri olan mali veya mali olmayan kaynak geri kazanıldı. Aynı şekilde bazı davalarla 12 milyar dolar daha ele geçirildi, diğer davalar ise kamu fonlarından oluşan taşınır varlıklara el konulmasıyla sonuçlandı” dedi.

“Angola’dan yabancı ülkelere yasadışı nakit transferinden en çok inşaat, bayındırlık işleri, petrol ve elmas gibi sektörler etkilendi.”

Hükümet yetkilisine göre, 12 milyar doların 6.7 milyar doları Angola’da ve kalanı ise Portekiz, Birleşik Krallık, Hollanda, Lüksemburg ve Monako gibi yurtdışındaki ülkelerde ele geçirildi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu