BÖLGELERHABERLERORTA AFRİKA

Angola muhalefet partisi, iktidar partisinin önde olduğu seçim sonuçlarını reddetti

Angola Ulusal Seçim Komisyonu (CNE) tarafından sağlanan en son geçici verilere göre, Joao Lourenco’nun partisi, Angola’nın Bağımsızlığı İçin Halk Hareketi Partisi (MPLA), geçici oylamada oyların %52,08’ini alarak önde gidiyor.

Angola yerel ajansına göre, Portekizce Konuşan Ülkelerin Yargı Organları ve Seçim İdaresi Ağı (CPLP), genel seçimlerin düzenli ve barışçıl olduğunu söyledi.

Heyet başkanı José Carlos Barreiro, Angola’da Çarşamba günü düzenlenen beşinci seçimlerin uluslararası gereklilikler ve Angola yasalarına uygun olarak yapıldığını vurguladı.

CNE, en büyük muhalefet partisi olan Angola’nın Tam Bağımsızlığı için Ulusal Birlik Partisi’nin oyların yüzde 44,05’ini aldığını söyledi.

CNE sözcüsü Lucas Quilundo, sandık merkezlerinin yüzde 97,3’ünün incelendiği bir zamanda, nihai sonuçlarda önemli bir değişiklik olmayacağını söyledi.

bu yılki genel seçimlerde, yedi siyasi parti ve bir koalisyon, ülkede ilk kez 1992 yılında yapılan demokratik seçimlerden bu yana beşinci kez yarıştı.

Çarşamba günkü seçimleri hangi parti kazanırsa, bir sonraki başkanı da atayacak.

Görevdeki Joao Lorenco’nun partisi MPLA, neredeyse yarım yüzyıl önce Portekiz’den bağımsızlığını kazanmasından bu yana iktidarda.

Muhalefet partisi sonuçları reddetti

Angola devlet gazetesinin Perşembe günü ön sayfasında “MPLA sayıma öncülük ediyor” başlığı üzerine, Adalberto Costa Junior liderliğindeki muhalefet partisi Angola’nın Tam Bağımsızlığı için Ulusal Birlik Partisi’ne (UNITA), hemen yanıt vermedi. UNITA, komisyon tarafından Perşembe günü erken saatlerde açıklanan ilk geçici sonuçları güvenilmez olarak reddetti.

UNITA’nın başkan yardımcısı adayı Abel Chivukuvuku, partinin “gerçeği yansıtmadığı” için seçim sonuçlarına itiraz etmeyi düşündüğünü söyledi.

Muhalefet partisinin kıdemli üyelerinden Anastacio Ruben Sicato, resmi sonuçların kendi sayılarıyla örtüşmediğini söyledi ve sözlerine “Sağduyu olabileceğini umuyoruz.  İsyanı teşvik etmiyoruz, süreç bitmedi, sakin olmalıyız.” İfadelerini ekledi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu