BÖLGELERGÜNEY AFRİKAHABERLERÖNEMLİ KİŞİLER

Anglofon ve Frankofon Kamerun’un birleşmesinin mimarlarından Kral Süleyman hayatını kaybetti

Anglofon (İngilizce konuşan) ve Frankofon (Fransızca konuşan) Kamerunluların yeniden birleşmesinin mimarlarından, Kral Süleyman olarak bilinen III. Fon Angwafor 97 yaşında vefat etti.

Son hükümdar, komşu Nijerya’da da tarım okumasının ardından çocuklarıyla birlikte tarımla meşgul olarak çeşitli egzotik meyveler de yetiştirdi.

Bilge Kral Süleyman olarak anılan hükümdar, Anglofon ve Frankofon Kamerun’un 1972 tarihinde yeniden birleşmesinde etkili bir figür oldu.

III. Fon Angwafor, milletvekili olarak bir süre Kamerun Parlemantosunda hizmet etmesinin ardından Paul Biya liderliğindeki iktidar partisinin de başkan yardımcılığını üstlendi.

Fon Angwafor, Kamerun siyasetinin zor dönemlerinden geçti. Bamenda’nın kalbindeki ikametgahı, Kamerun’da çok partili demokrasinin yeniden başlatıldığı gergin dönemde yandı.

Bölgede bulunan bazı geleneksel hükümdarlar, İngilizce konuşulan bölgelerdeki mevcut kanlı çatışmadan kaçarken, kendisi sonuna kadar olduğu yerde kaldı.

Mankon halkının geleneğine göre kralları ortadan kayboldu. III. Fon Angwafor’un atalarıyla tanışmak için kendi ruhunu özgür bıraktığına inanıyorlar.

Öte taraftan bazıları onu son derece büyük bir ayakkabı numarasına sahip dev gibi neşeli bir adam olarak hatırlayacaktır.

Bu arada yeni bir kral seçildi. Kendisi, eğitimci olan Fru Asah Angwafor’dur.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu