BÖLGELERDOĞU AFRİKAEKONOMİHABERLER

Aktif Bank, Ruanda’da temsilcilik ofisi açtı

Afrika’da muhabir bankalar aracılığıyla yürüttüğü çalışmaları ilerletmeyi ve Doğu Afrika’daki iş ortaklarıyla daha yakın ilişki kurmayı hedefleyen Aktif Bank, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) ve Ruanda Merkez Bankası’nın onayı ile temsilcilik ofisi açarak Ruanda’da kıta dışından ofis açan yabancı sermayeli ilk ticari banka sıfatını kazandı.

Aktif Bank Uluslararası Bankacılık Genel Müdür Yardımcısı Muzaffer Suat Utku, Afrika ve Türkiye arasındaki mesafeleri bu yenilik ile ortadan kaldırmayı amaçladıklarını ifade etti.

“Aktif Bank olarak, 350’den fazla Afrika bankasıyla kurduğumuz muhabirlik ilişkisi sayesinde Türk ihracatçılarına dış ticaret çözümleri sunuyor, onların hayatını kolaylaştırıyoruz. Doğu Afrika ülkesi Ruanda’da açtığımız yeni temsilcilik ofisimiz ile de bu faaliyetlerimizi daha da ileriye taşımayı hedefliyoruz. Coğrafi konumu nedeniyle stratejik öneme sahip Ruanda, aynı zamanda önümüzdeki sene için yıllık yüzde 10 civarında beklenen büyüme oranı ile Afrika’nın kritik potansiyele sahip ülkeleri arasında yer alıyor. Ülkedeki istikrarlı politik ve ekonomik ortama ek olarak, diğer Afrika ülkelerine erişim kolaylığı nedeniyle ilk açılımımızı Ruanda’nın başkenti Kigali’de yaptık. Hem Ruanda’da ofis açan ilk yabancı banka olmaktan hem de yurt dışındaki ilk ofisimizi bu güzel şehirde açmaktan mutluluk ve heyecan duyuyoruz.”

Kaynak: AA

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu