BÖLGELERDOĞU AFRİKAHABERLER

AFSAM, Somali Cumhurbaşkanlığı seçimleri sonrası gündemi değerlendirecek

Afrika Stratejik Araştırmalar Merkezi’nin (AFSAM), 23 Mayıs Pazartesi günü saat 21:00’da yapacağı programda uzmanlar Somali seçimleri sonrasında gündemi değerlendirerek bir gelecek projeksiyonu çizecek.

Program 5 ana başlık etrafında ilerleyecek.

Bu başlıklar, barışçıl seçim ve devir-teslim, Somali iç barışının sağlanması, Türkiye-Somali ilişkilerinin geleceği, Somali Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin Afrika’ya ve Afrika Boynuzuna etkisi, ABD’nin Somali’ye dönüşü olarak belirlendi.

AFSAM Başkanı Mustafa Efe’nin riyasetinde düzenlenen programa Somali Planlama, Yatırım ve Ekonomik Kalkınma Bakanlığı üst düzey danışmanlarından Abdinor Dahir, Simad Üniversitesi ve Mogadişu Üniversitesinde öğretim görevlisi olan Omar Abdi Jimale ve Uluslararası Kalkınma Hukuku Organizasyonu-Somali Barosu teknik danışmanlarından Salad Yusuf Addow katılacak.

AFSAM Başkanı Mustafa Efe, Merhaba Afrika’ya özel Somali seçimlerini değerlendirdi.

Cumhurbaşkanı Farmajo’nun görev süresinin sona ermesine rağmen siyasi çekişmeler ve istikrarsızlık nedeniyle seçimleri zamanında gerçekleştiremediğine değinen AFSAM Başkanı, Başbakan Muhammed Roble’nin çabalarıyla 15 ay gecikmeyle de olsa seçimlerin yapıldığına dikkat çekti.

Seçim Halane Camp adı verilen Afrika Birliği askeri üssünün ve bazı diplomatik misyonlarla uluslararası yardım kuruluşlarının da ofislerinin olduğu, çok sıkı önlemlerle korunan havalimanı hangarında yapıldı.

Somali’de iktidarı 2017 tarihinden beri elinde tutan Cumhurbaşkanı Muhammed Abudallahi Farmajo’ya karşı yarışan Şeyh Mahmud, 328 milletvekilinden 214’ünün oyunu alarak üçüncü turda Cumhurbaşkanı seçildi.

Mustafa Efe, “Bu durum Somali’de demokratik tecrübenin olgunlaşması açısından büyük önem taşımaktadır. Bütün dünyaya cumhurbaşkanlığı değişiminin barışçıl bir şekilde olabileceği gösterilmiş oldu. Somali’nin geleceği açısından da Somalililer bu barışçıl değişimden dolayı çok daha fazla umut aşılamış oldu.” ifadelerini kullandı.

Efe, daha önceki seçimlerde Eş-Şebab’ın bazı aşiret liderlerini kaçırdığını fakat bu seçimde henüz bir aksiyon almadığını söyledi.

“Bu durum Somali’de sağlam temellere dayanan bir barış imkanının varlığına mı fırtına öncesi sessizliğe mi işaret ediyor. Bu zamanla daha netleşecek.”

AFSAM Başkanı, Türkiye ve bölge ülkelerinin Somali’de seçimlerin gerçekleşmesinden memnuniyet duyduğunu belirtti.

Efe, “Somali’de istikrar hem Türkiye’nin çok önem verdiği Afrika’nın hem de bütün Doğu Afrika’nın istikrarı demektir.” ifadelerini kullandı.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu