DOĞU AFRİKAHABERLER

Afrika’nın ilk kadın askeri pilotu: Asli Hassan Abade

Somali’nin ilk kadın pilotu ve Afrika kıtasının ilk kadın askeri pilotu olan Asli Hassan Abade, BBC’ye konuştu.

Öğrenci olduğu yıllarda matematik, fizik ve astronomide çok başarılı olduğunu söyleyen Abade, kendisinin en büyük tutkusunun pilot olma yönünde olduğunu anlattı.

“Eğer siz bana izin verirseniz benim için çok iyi olacak ama eğer izin vermezseniz ailemden beni yurtdışına göndermesini isteyecek ve ülkeme pilot olarak geri döneceğim”

1960’ta bağımsızlığını kazanan Somali’deki toplumsal yapıdan da bahseden Abade, “O günlerde insanlar, kadınların erkeklerin kontrolü altında bulunması gerektiğine inanıyorlardı. Bu sebepten ötürü genellikle kızlarının okula gitmesine izin vermiyorlardı.” dedi.
Somali’nin bağımsızlığını kazanmasından sonra kız kardeşinin cumhurbaşkanının sekreteri olarak çalışmaya başladığını anlatan Abade’nin Hava Harp Okuluna girme serüveni, kız kardeşinin kendisini o dönem devlet başkanlığını yapmakta olan Siad Barre ile tanıştırmasıyla başladı.

Siad Barre’nin kendisine birçok soru sorduğunu anlatan Abade, “Allah’ın izniyle bu işin üstesinden geleceğim, göreceksiniz. Eğer siz bana izin verirseniz benim için çok iyi olacak ama eğer izin vermezseniz ailemden beni yurtdışına göndermesini isteyecek ve ülkeme pilot olarak geri döneceğim” diyerek cevap verdiğini söyledi.

Hava Harp Okulunu başarı ile tamamladıktan sonra en büyük hayali olan pilotluk görevine başlayan Abade, uçaktaki yolcuların uçağı uçuran kişinin erkek olduğunu zannettiklerini BBC muhabirine anlattı.

Motivasyon arkasında sadece pilot olmak değil dünyaya bir Afrikalı kadının neler yapabileceğini göstermek olduğunu söyleyen 64 yaşındaki Abade, bugün hikayesi ile Afrika’daki birçok kadına ilham kaynağı olmaya devam ediyor.

Kaynak: BBC

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu