HABERLERKÜLTÜR ve SANAT

“Afrika’nın divası” Angelique Kidjo’ya Polar Müzik Ödülü

Beninli ünlü şarkıcı ve söz yazarı Angelique Kidjo, İsveç'te verilen Polar Müzik Ödülü'ne layık görüldü.

Dünyanın en prestijli müzik ödülleri arasında kabul edilen, her yıl sanatçı, grup ya da müzik alanında çalışmalarda bulunan kurumlara verilen uluslararası Polar Müzik Ödülleri sahiplerini buldu.

Ödüle bu yıl Beninli Fransız vatandaşı şarkıcı ve söz yazarı Kidjo’nun yanı sıra Island Records isimli plak şirketinin kurucusu Chris Blackwell ve besteci Arvo Par layık görüldü.

Kidjo, Blackwell ve Par, ödüllerini, 23 Mayıs’ta Stockholm’da düzenlenecek törenle alacak.

Geçen sene ABD’li şarkıcı Iggy Pop’un layık görüldüğü ödülü alanlar arasında Metallica (2018), Afganistan Ulusal Müzik Enstitüsü (2018), Sting (2017), Senegalli dünyaca ünlü besteci ve şarkıcı Youssou N’Dour (2013) ve Pink Floyd (2008) gibi isimler de bulunuyor.

Angelique Kidjo

“Afrika’nın ilk divası” olarak bilinen 62 yaşındaki Kidjo, Benin’in Ouidah kentinde doğdu, başkent Kotonu’da büyüdü.

Kidja, Batı Afrika’da ses getiren ilk albümü “Pretty”yi 20 yaşındayken çıkardı ve ardından Paris’e taşındı.

Caz, funk, geleneksel Afrika müziği ile soul, blues, zouk, reggae gibi türleri harmanlayan tarzıyla Kidja, Afrika’nın dünyada en çok tanınan kadın vokallerinden biri haline geldi, 16 albüme imza attı.

Müzik kariyeri boyunca 5 kez Grammy Ödülü’ne layık görülen Kidja’nın en ünlü eserleri arasında “Summertime”, “Iemanja”, “Djin djin” “Papa”, “Agolo” , “Oyo” yer alıyor.

Bir süredir ABD’de yaşayan Kidja’nın kız çocuklarının eğitimi için faaliyetlerde bulunan “Batongo” isimli bir vakfı da bulunuyor.

Kaynak: AA/Fatma Esma Arslan

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu