BÖLGELERHABERLERKUZEY AFRİKAUncategorized @tr

Afrikan Spor Kulübü’nün, su kanalında ölü bulunan taraftarının davası devam ediyor

Tunus’ta insan hakları aktivistleri ve Afrikan Spor Kulübü taraftarları, 2018 yılında şüpheli bir şekilde hayatını kaybeden Ömer el-Abidi’nin devam eden duruşmasına destek olmak için başkentte bir protesto gerçekleştirdi.

Başkentte Ben Arus mahkemesinin önünde eylem yapan yüzlerce taraftar, Abidi’nin ölümünde güvenlik güçlerinin ihmalinin bulunduğu konusunda bir pankart açarak yargılanmanın adil bir şekilde yürütülmesi çağrısında bulundu.

Ömer el-Abidi’nin babası Nureddin el-Abidi, AA muhabirine yaptığı açıklamada, “Aile olarak adaletin yerini bulmasını ve bu suçu işleyenlerin cezasız kalmamasını bekliyoruz.” dedi.

Güvenlik güçlerinin ihmali konusunda hakikatin gizlendiği söyleyen Abidi, adli raporların oğlunun su kanalına atlanmaya zorlanmadan önce şiddete maruz kaldığını doğruladığını belirtti.

Ömer el-Abidi’nin avukatı Tumi Bin Ferhat ise dava hakkında “Bugünkü duruşmada (2018’den bu yanan 3. duruşma) ifadelerini toplu olarak veren 14 sanık dinlendi, tüm sanıklar suçlamaları reddetti. Genelde duruşmanın ardından bir daha duruşmanın tarihi belirtilir fakat bize herhangi bir tarih vermediler.” ifadelerini kullandı.

Ömer el-Abidi’nin ölümü

2018 yılında Afrikan Spor Kulübü takımının kendi evinde oynadığı bir maç sonrasında 19 yaşındaki Abidi, stadyum yakınındaki bir su kanalında ölü bulunmuştu.

Arkadaşları, polisin kovaladığı sırada Abidi’nin kanala düştüğünü, polisin Abidi’ye “yüzmeyi öğren” diye bağırdığını öne sürmüştü.

Tunus İçişleri Bakanlığı sözcüsü Khalifa Chibani ise bu olayda polisin herhangi bir parmağının olduğunu yalanlamıştı.

Abidi’nin cenazesinde başka kulüp taraftarlarının da katılımıyla binlerce kişi yürümüştü.

Kaynak: AA

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu