HABERLERKÜLTÜR ve SANAT

Afrikalı ”Türkiye Mezunları” İstanbul’da buluştu

Türkiye Mezunları Forumu dolayısıyla İstanbul’da buluşan Afrikalı Türkiye Mezunları, Türkiye serüvenlerini Merhaba Afrika’ya anlattı.

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) koordinasyonuyla yürütülen “Türkiye Bursları” programı vesilesiyle her yıl yüzlerce Afrikalı öğrenci Türkiye’de üniversite eğitimi alma fırsatı buluyor.

Aldıkları eğitimle meslek edinmenin yanı sıra ikili ilişkilere de katkı sağlayan “Türkiye Mezunları”, bulundukları ülkelerde mezun dernekleri bünyesinde ülkelerindeki öğrencileri Türkiye’de okumaya teşvik ediyor.

“İki ülke arasında köprü vazifesi görmemiz gerekiyor”

Yıldız Teknik Üniversitesi Elektrik Mühendisliği Bölümü mezunu ve Etiyopya Mezunlar Derneği Başkanı Muhammed Fennan Turki Beşir, “İki ülke arasında bir köprü vazifesi görmemiz gerekiyor. Ülkelerimiz için elimizden gelen her şeyi yapmalıyız.” ifadelerini kullandı.

Türkiye’den döndükten sonra ülkesinde kalkınma alanında faaliyetlere başlayan Muhammed Fennan, Etiyopya halkının ihtiyaçlarına yönelik çalışmalar yürüttüğünü belirtti.

Muhammed Fennan, gıda dağıtımı, su kuyusu açma, sağlık taraması gibi amaçlarla Etiyopya’ya gelen Türk kurumlarıyla da ortak çalışma yapma gayreti içerisinde olduklarını vurguladı.

Türkiye’den gelen sivil toplum kuruluşlarına danışmanlık hizmetini verdiğini söyleyen Muhammed Fennan “Türklerde cesaret var, dil bilmediği halde uzak yerlere kadar gelebiliyorlar. Biz Mezunlar Derneği olarak Türk STK’lara yapabilecekleri üzerine tavsiyelerde bulunuyoruz. Gittikleri yerlerde dikkat etmeleri gereken hususlarda danışmanlık hizmeti veriyoruz.” dedi.

Etiyopyalı Muhammed Fennan, 2010 yılından bu yana paydaşları ile sağlık alanlarında katarakt tedavisi, genel sağlık taramalarının yanı sıra, okul inşası, ihtiyaç sahiplerine kırtasiye desteği gibi çalışmaları olduğunu ifade etti.

“Türkiye’de okumakla hayatım değişti’’

Trakya Üniversitesi Halk Sağlığı yüksek lisans bölümünden 2015 yılında mezun olan ve Nijer Mezunlar Derneği Başkanı olarak görev yapan Adamou Amadou Seybou 2016’dan bu yana ülkesinde Türk Hava Yolları’nda (THY) çalışıyor.

Seybou, Türkiye’ye gelmeden önce ülke hakkında çok fazla bilgisi olmamasına karşın, Müslüman ülkeden başka bir Müslüman ülkeye geldiği için çok yabancılık çekmediğini belirtti.

Seybou, Türkiye’yi ve Türkleri çok sevdiğini dile getirerek “Türkiye’de okumakla hayatım değişti. Türkiye hakkında çok bilgim yoktu. Gelip gördüm ve Türkiye’yi de Türkleri de çok sevdim. Okudum, geri döndüm, çalışıyorum ve hala Nijer’de de Türklerle beraberiz. Türklerle yaşıyoruz. İnşallah daha iyi olacağız.” ifadelerini kullandı.

Nijer’de çok fazla burs başvurusu aldıklarını kaydeden Seybou, Türkiye’nin tanıtımını yaparak, tüm öğrencilere Türkiye’de okumaya teşvik ettiklerini vurguladı.

Seybou, “Türkiye’ye gidin, orası dünyanın en güzel, en iyi yerlerinden biri diyoruz. İnsanları Türkiye’ye yönlendiriyoruz.” dedi.

“Türkiye Bursları programıyla Togo’ya dönen ilk mezunlardanız”

2019’da Türkiye’den mezun olan Togolu Cherafdine Tchadjobo ülkesinde faaliyet yürüten Türkiye Maarif Vakfı’nda çalışıyor.

Togo Mezunlar Derneği Başkanlığını da yürüten Tchadjobo, lise ve üniversite eğitimini Türkiye’de aldığını söyledi.

Ülkesine döndükten sonra Türkiye’deki Togolu öğrencilerin ülkelerine katkı yapması amacıyla Togo Mezunlar Derneği’ni kurduğunu kaydeden Tchadjobo “Türkiye Bursları programıyla Togo’ya dönen ilk mezunlardanız. Bu yüzden döndükten bir sene sonra bir dernek açmayı düşündük. Dernek aracılığıyla, oradaki iş imkanlarını Türkiye’den mezun olup Türkiye’de kalan arkadaşlarla paylaşmaya çalışıyoruz ve bu şekilde arkadaşlar ülkelerine dönüyor.” ifadelerini kullandı.

Tchadjobo, mezunlara Togo’daki iş imkanlarını tanıtmanın yanı sıra Togolu öğrencilere de Türkiye’yi tanıtarak orada okumalarını teşvik ettiğini belirtti.

“Hocalarım her zaman destek oldu”

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Diyetisyenlik mezunu Mısırlı Lina Elrawady, Türkiye’den eğitim beklentisinin karşılandığını belirtti.

Elrawady, Türkiye’deki eğitim hayatı boyunca hocalarının her konuda kendisine yardımcı olduğunu kaydetti.

Okuduğu bölümün ilk yabancı uyruklu mezunu olan Mısırlı Elrawady, “Hocalarım çok yardımcı oldular, her zaman destek oldular. Bana hep benim yanımda olduklarını söylediler. ‘Sen hep çalış, biz yanındayız, seni bırakmayacağız, elinden geleni yap, korkma’ dediler.” ifadelerini kullandı.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu