BATI AFRİKADOĞU AFRİKAGÜNEY AFRİKAHABERLERKÜLTÜR ve SANATKUZEY AFRİKAORTA AFRİKAPOLİTİKA

Afrikalı öğrenciler, Ankara’da  “ Küresel Siyasette Güncel Meseleler” başlığı ile toplandı

27 Ocak Cumartesi günü, Gençlik ve Spor Bakanlığı, Divan Derneği, ODTÜ BİR DER ve Erzurum Diplomasi Akademisi, ortaklığı ile Divan Derneği’nin, Diplomasi Akademisi, Ankara’da  “ Küresel Siyasette Güncel Meseleler” başlığı ile toplandı. İstanbul başta olmak üzere farklı illerden katılımcılar programa dahil oldu.

Programda,  Doç. Dr. Mürsel Bayram, “ Afrika Kıtasının Uluslararası Ekonomi-Politik Konumundaki Değişime Tarihsel Bir Bakış” ve Dr. Kaan Devecioğlu   “ Etiyopya-Somaliland Mutabakat Zaptı’nın Bölgesel Dinamiklere Etkisi ve Türkiye’nin Bölgeye Yaklaşımı” konu başlıkları ile davetliler arasındaydı.

Düzenlenen programda, “Küresel Siyasette Güncel Meseleler” ana başlığı altında birçok katılımcı güncel konulara dair sunumlar gerçekleştirildi.

Davetliler arasında Türkiye’de öğrenim gören, Somalili öğrenciler de vardı. Somalili  öğrenciler,  “Küresel Siyasette Güncel Meseleler” ana başlığında düzenlenen programa dair Merhaba Afrika’nın sorularını yanıtladı.

Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesinin işletme bölümünde lisans öğrenimine devam eden Fadumo Mohamed, Etiyopya ile Somaliland arasında imzalanan Mutabakat Zaptını  merkeze alan görüşlerde bulundu.

Fadumo Mohamed, “Afrika sadece kameralarda gördüğümüz gibi fakir  bir kıta değil. Etiyopya ve Somaliland arasında Uluslararası Hukuk’a aykırı olarak imzalanan “Mutabakat Zaptı”nın neden olduğu gerginlik konusunda, Somali’nin dost ülke olarak gördüğü Türkiye’nin, Somali’nin toprak bütünlüğünün korunması konusunda açıklamaları ile Somali’nin yanında olduğunu duymak, bir Somalili olarak bizler için çok önemli. Etiyopya’nın , Somali’nin sınırlarına saygı duyması gerekir. Etiyopya ona yakışmayan bu hareketinden dolayı, Somali’den ve Somali halkından özür dilemeli.”

Fadumo Mohamed, sözlerini, “Güzel Afrika artık dünyaya ihtiyacımız yok. dünyanın bize ihtiyacı var! ” cümlesiyle tamamladı.

Kastamonu Üniversitesi, Bilgisayar Mühendisliği lisans öğrenimini tamamlayan, Jamila Abdullahi Hashi, “Diplomasi Akademisi’nin düzenlediği program çok iyi ve verimli bir programdı. Programda aktarılan tüm konular dikkatimi çekti. En çok dikkatimi çeken konular  ise  israil ve Arap ülkeleri hakkında bahseden sunumlar oldu. Arap ülkeler ve İsrail’i ilgilendiren konuları çok derin bir şekilde anladım. İsrail’in, Filistinli kardeşlerimizi uyguladığı zulüm hepimizi derinden üzüyor.”

Jamila Abdullahi Hashi, sözlerini  “Program esnasında açıklanan, Güney Afrika’nın, İsrail’e karşı  Uluslararası Adalet Divanında, açtığı davaya dair, İsrail’in suçlu olarak kabul edilmesi beni ve herkesi mutlu etti.”  düşünceleriyle tamamladı.

Ostim Teknik Üniversitesi, Bilgisayar Mühendisliği 2.sınıf öğrencisi, Rahma Ahmed Hussein ise röportajında,  Afrika ülkelerine ve ülkesi Somali’ye dair mesajlar içeren düşüncelerine yer verdi. 

Rahma Ahmed Hussein, “ Öncelikle Afrika’ya barış, huzur ve istikrar diliyorum. Afrika denildiğinde bir çok insanın  aklına yoksulluk geliyor. Afrika, zengin bir kıtadır ve Afrika bir ülke değil kıtadır! Somali, başta olmak üzere bütün Afrika ülkelerine birlik ve beraberlik diliyorum.”

Editör: Eda Nur Yıldız

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu