BATI AFRİKABÖLGELERHABERLERSAĞLIK

Afrikalı katarakt hastaları DİTİB ve TDV iş birliğiyle sağlığına kavuşuyor

Almanya’da faaliyet gösteren Diyanet İşleri Türk İslam Birliğine (DİTİB) bağlı dernekler ile Türkiye Diyanet Vakfı (TDV) iş birliğinde başlatılan “Katarakt Projesi” kapsamında, Afrika’daki katarakt hastaları ameliyat edilerek sağlığına kavuşturuluyor.

Gıda yardımları, su kuyusu açma gibi faaliyetler de gösteren DİTİB ve TDV, sağlık alanında da Afrika halklarının ihtiyaçlarına destek oluyor.

2018 yılında başlatılan Katarakt Projesi kapsamında o günden bu yana birçok hastayı iyileştiren ekipler, bu yıl içinde de Nijer’deki 500 hastayı sağlığına kavuşturdu.

Ramazan faaliyetleri kapsamında Nijer’in Zinder bölgesinde çalışmalarını yürüten DİTİB Kuzey Ren Vestfalya Essen Eyalet Birliği gönüllü ekibi de 500 kişinin ameliyatında gönüllü sağlıkçı olarak ihtiyaç sahiplerinin yanında bulundu.

“Sevinçlerine binlerce kilometre uzaktan gelerek ortak olduk”

Almanya Essen Başkonsolosluğu Din Hizmetleri Ataşesi Hakkı Gür, AA muhabirine, insanların gözlerini kaybetmesinin nedeninin coğrafyanın aşırı sıcak olmasından kaynaklandığını söyledi.

Projeye desteklerin verilmesiyle ilk kez 2018’de Çad’da katarakt ameliyatlarına başladıklarını anlatan Gür, “Bu ülkede 90 kişi ameliyat oldu ve sağlığına tekrar kavuştu. DİTİB’e bağlı derneklerimiz bu konuda çalışmalarını yürüttü ve Nijer’de bu yıl 500 kişi ameliyat oldu.” ifadelerini kullandı.

Gür, yardımseverlerin projeye ilgisinin çok olduğunu ve bu konuda destek olmak isteyen büyük bir kitle bulunduğunu belirtti.

Nijer’de katarakt konusunda çok büyük ihtiyaç olduğunu kaydeden Gür, şöyle devam etti:

“Almanya’ya döndüğümüzde buradaki bu ihtiyacı gidermek için derneklerimizle çalışma yapacağız. Almanya’daki diğer dernek ve bölgelerimizin bu kampanyaya destek vereceğine inanıyorum. Burada ameliyat olan insanların yüzlerindeki mutluluğu görmek ayrı güzellik çünkü artık dünyaya bakabilecek, ihtiyaçlarını karşılayabilecek, Kur’an-ı Kerim okuyabilecekler.”

Proje kapsamında faaliyet gösterenlere teşekkürlerini dile getiren Gür, “Artık bu insanlar kendi ihtiyaçlarını karşılayabilecek. Onların sevincine binlerce kilometre uzaktan gelerek ortak olduk. Her şeyden önce artık ibadetlerini yapabilecekler. Onların sağlığına kavuşan gözlerindeki parlaklık, yorgunluğumuzu alıyor.” ifadelerini kullandı.

DİTİB Almanya Temsilciliği Essen Bölge Birliği Başkanı Fahrettin Alptekin de çalışmaların 35 farklı bölgede ramazan boyunca süreceğini bildirdi.

Nijer genelinde 3 bin ramazan paketi yardımında bulunulduğunu anlatan Alptekin, “Sadece ramazan gıda paketi değil, katarakt ameliyatları da yaptırıyoruz. Bu yıl 500 oldu, 700 ameliyat planlıyoruz. Ramazan bereketini yaşıyor, bağışçıların su kuyularının açılışlarına katılıyoruz. Bağışçılarımızın yardımını buraya ulaştırabilmek çok güzel. Ramazanı bereketlendiriyoruz.” şeklinde konuştu.

“Kendi emeğimle ekmeğimi kazanabilirim artık”

Proje kapsamında katarakt ameliyatı olan Ebubekir Musa, görmeye başladıktan sonra gücünün geri gelebileceğini ve çalışabileceğini belirterek “Size duacı olacağım. Kendi emeğimle ekmeğimi kazanabilirim artık. Bu kampanyanın devam etmesini umuyorum.” dedi.

Kaynak: AA

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu