BÖLGELERHABERLER

Afrikalı Bakanlar iklim değişikliğini konuştu

 

Antalya Diplomasi Forumu’na katılan Moritanya Dışişleri Bakanı İsmail Ould Cheikh Ahmed ve Kamerun Dışişleri Bakanı Mbella Mbella “İklim Değişikliği ve Enerjide Dönüşüm” konulu panele katıldı.

Panelde Bakan Ahmed, bölgesindeki temiz enerji projelerine değindi. Moritanya ve çevresinin iklim krizinden en çok etkilenen coğrafya olduğunu vurguladı.

Ahmed, iklim değişikliği ile göçlerin bağlantılı olduğunu vurgulayarak gençlerin göçünü azaltabilmek adına geliştirdikleri projeler hakkında şunları söyledi:

“Bölgemizde, ‘Atlantik Yolu’ diye bir yol var. Son yıllarda biz Atlantik yolunda çok daha fazla yoğunluk görmeye başlıyoruz. Su kaynakları giderek azalıyor aynı zamanda tarım faaliyetleri etkilenmiş durumda su kıtlığından dolayı. Bu nedenden dolayı hayvanların da telef olduğunu görüyoruz. Bu da insanları göçe zorluyor.”

“Hedefimiz bu projelerle, Moritanya’yı aslında enerji sağlayıcısı anlamında yeniden konumlanabilmek. Avrupa’ya yakınız. ABD’li bir şirketle mutabakat zaptı imzalamayı planlıyoruz. Bir hidrojen tesisi kuracağız bu anlamda, yeşil hidrojen yenilenebilir enerji anlamında çok önemli. Bu projenin diğer amaçlarından biri de 50 milyon tonluk tuzdan arındırılmış su elde etmek. Projenin ilk yatırımları yapıldı, 40 milyar dolarlık bir bütçesi var. 2027’de başlamayı planlıyoruz. Projeye ortak olabilecek şirketleri arıyoruz, bu anlamda umarım, Türkiye ile bir ortaklığımız ya da temsil edecek bir şirketle bir ortaklık kurabiliriz.”

Türkiye’nin son yıllardaki dönüşümünü vurgulayan Ahmed, Afrika ve Türkiye’nin birlikte bu projeleri yapabileceğini ifade etti.

Kamerun Dışişleri Bakanı Mbella, Kamerun’un ulusal iklim değişikliğiyle mücadele ve enerji geçişiyle ilgili politikalarından bahsetti:

“Biz bir orman bölgesindeyiz, Konga havzası dünyanın Amazonlardan sonra ikinci büyük orman havzası. Bu doğrultuda çok yoğun enerji kaynakları üzerinde çalışılıyor.”

Mbella, ormanlar konusunda yaşadığı endişeyi aktardı:

“Ormanlar zarar görürse, oksijen miktarı azalıyor ve ısınma artabiliyor. Bütün bunlar da halkımız üzerinde etkili olabiliyor.”

Kaynak: AA

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu