BÖLGELERDOĞU AFRİKAHABERLER

Afrikalı albinoların kara talihi devam ediyor

Afrika’nın çeşitli yerlerinde albino bireyler renklerinden dolayı ayrımcılığa uğruyor.

Dünyanın dört bir yanında farklı görünüşlerinden dolayı ötekileştirilen albino bireyler, Afrika’nın bazı ülkelerindeki batıl inançlar nedeniyle ölüm tehdidiyle karşılaşıyor.

Vücutlarındaki pigment eksikliği nedeniyle “beyaz” olarak hayata gözlerini açan albinolar, Tanzanya, Zambiya, Burundi ve Malavi gibi Afrika ülkelerinde şans getirdiğine inanıldığından kaçırılarak uzuvları kesiliyor.

Albinolar, çocuk yaştan itibaren büyücülerin ve batıl inançlı kişilerin hedefi olarak, radikal ayrımcılık ve şiddete maruz kalmanın yanı sıra kendilerini koruyacak ve toplumu bilinçlendirecek kurumların da eksikliğini yaşıyor.

Tanzanya’daki AA muhabiri, “13 Haziran Dünya Albinizm Farkındalık Günü” vesilesiyle ülkedeki albinolarla yaşadıkları zorluklar hakkında konuştu.

Albinoların durumları hakkındaki farkındalıkları düşük seviyede

Ülkenin en büyük şehri Darüsselam’ın Kigamboni bölgesinde yaşayan Süleyman Muhammed, cildindeki problemlerin, 2019 yılından beri işine engel olmaya başladığını ifade etti.

Muhammed, karşılaştığı bazı albino bireylerin kendi hallerini kabullenmek istemeyerek diğer insanlar gibi yaşamayı tercih ettiğini söyleyerek, “Bazı albino bireyler, gözlük, şapka ve güneş kremi gibi ürünler kullanmıyorlar. Daha doğrusu kullanması gerektiğini bilmiyorlar. Böylece cilt kanseri, görme problemi ve diğer sağlık sorunları yaşıyorlar” diye ekledi.

Süleyman Muhammed, cilt kanseri olan birisinin tarlada çalıştığını ve güneş kremi dahi bulamadığını anlatarak, çoğu albino bireyin ihtiyaçlarını ve haklarını bilmediğini söyledi.

Muhammed, yalnızca albinolara uygulanan şiddete karşı farkındalık oluşturacak ve yardım edecek bir dernek kurmak istediğini belirterek, “Albinolara, güneş kremi gibi ihtiyaç malzemelerini vermek istiyorum. Sadece Darüsselam’daki albinolar değil, uzak şehirlerdeki albinolara da yardım etmek istiyorum” dedi.

Albinolar sürekli korku ve endişe içinde

Okulunu birincilikle bitirdikten sonra ulusal sınava hazırlanan 13 yaşındaki İkram Hassan ise ailesine yardım etmek için pilot olmak istediğini söyledi

Hasan, küçüklüğünden bu yana annesinin tanımadığı kimselerin yanına yaklaşmaması ikazlarıyla bu yaşına geldiğini anlatarak, okuldayken bazı öğrencilerin ona tuhaf isimler vererek kendisiyle alay ettiklerini söyledi.

Geçen hafta Darüsselam’ın Kigogo bölgesinde bir albinonun kaçırıldığını söyleyen Hasan, albinonun elinin kesilmek istendiğini ancak kaçmayı başardığını anlattı.

Hassan, “Hükümetten toplumda bize de öncellik vermelerini talep ediyoruz. Bizim de istihdam gibi fırsatlarımız olsun, biz de yaşayalım” ifadelerini kullandı.

İkram’ın annesi Riziki Ali ise çocuğunu normal bir çocuk gibi büyütmeye gayret ettiğini ifade ederek, “İkram’ı doğurduğumda albinolara yönelik şiddetin tam aktif olduğu bir dönemdi. Bazen ben evden çıktığımda çocuğumu sadece akrabalarıma bırakabilirdim. Komşularıma bile güvenmiyordum” dedi.

Çocuğunun geleceği için kaygı duyan babası Hassan Ahmed ise “Oğlumun hayalini gerçekleştirmek için elimden geleni yapıyorum. Ancak oğlum için endişe ve korku içindeyim” diye konuştu.

Afrika’da albinolar zengin olmak, iyi bir kısmet bulmak veya sağlığına kavuşmak için öldürülüyor

Genetik bir durum olan albinizmde, vücutta doğuştan melanin pigmentlerinin eksikliği nedeniyle deri, saç, tüy ve gözler beyaz renkli oluyor.

Dünya genelindeki albinolar arasında en zor koşullarda olanlar ise güneşin yakıcı sıcağıyla mücadele etmekle birlikte büyücüler tarafından öldürülme korkusu yaşayan Afrikalılardır.

Albinoların kıtadaki öldürülme nedenleri ise batıl inançlı kişilerin zengin olacağını, iyi bir kısmet bulacağını veya sağlığına kavuşacağını zannetmesidir.

Yaklaşık 60 milyon kişinin yaşadığı Tanzanya’da her 1400 kişiden biri albino doğuyor.

 

Kaynak: AA

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu