BÖLGELEREKONOMİHABERLERPOLİTİKA

Afrika’daki gıda güvenliği sıkıntısının 5 yıl içinde büyük oranda azalması bekleniyor

Afrika Kalkınma Bankası başkanı Akinwumi Adesina, “Bana kalırsa beş yıl sonra hala Afrika’daki gıda güvenliği sıkıntılarını konuşuyor olmamız için hiçbir sebep yok. Bu sıkıntıları atlatabilecek teknoloji ve finansmana sahibiz.” açıklamasında bulundu.

Dünyanın en büyük tahıl ihracatçılarından biri olan Ukrayna’nın Rusyayla savaş halinde olması ve Ukrayna tahıllarının Karadeniz üzerinden diğer ülkelere ihraç edilmesini öngören “Tahıl Koridoru” projesinin gerçekleştirilememiş olması Afrika ülkeleri de dahil olmak üzere birçok ülkenin gıda tedarikinde sorun yaşamasına sebep oluyor.

Afrika Kalkınma Bankası verilerine göre yetersiz beslenme 216 milyon Afrikalı çocuğu etkiliyor ve kıtadaki çocuk ölümlerinin neredeyse yarısı yetersiz beslenmeden kaynaklanıyor.

Adesina, şu an Nijerya’nın 8 eyaletinde kırsal alanlarda tarım ve endüstri bölgelerinin işletildiğini, 27 eyaletin de tarım ve endüstri bölgesi kurmak istediğini belirtti ve bu konuda destek beklediklerini söyledi.

IMF’nin gıda tedarikinde sıkıntı yaşayan ülkelere 100 milyar dolarlık bir kredi aktarması gerektiğini ifade eden Adesina, “Bu sayede daha fazla kaynak elde edilebilir,” dedi ve Afrika Kalkınma Bankası’nın üç ila dört katı kaldıraç kapasitesine işaret ederek, “Afrika Kalkınma Bankası için bize aktarılan 20 milyar dolarlık tahsis, Afrika için 80 milyar dolara çıkıyor.” diye ekledi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu