BÖLGELERHABERLERSAĞLIK

Afrika’da hayvanlardan insanlara bulaşan hastalıklar son on yılda yüzde 63 arttı

Dünya Sağlık Örgütü, Afrika’da son yılda maymun çiçeği, ebola ve Lassa ateşi gibi hayvanlardan insanlara bulaşan hastalıkların son on yılda yüzde 63 oranında arttığını duyurdu.

DSÖ tarafından yapılan açıklamada, Afrika’nın maymun çiçeği, ebola, Lassa ateşi gibi hayvanlardan insanlara bulaşan “zootonik” hastalıklar nedeniyle artan bir tehditle karşı karşıya olduğu ifade edildi.

Zoonotik salgınların kıtadaki sayısında son on yılda 2001’den 2011’e kıyasla yüzde 63’lük bir artış olduğu kaydedildi.

Açıklamada, 2001 ve 2022 arasında DSÖ, Afrika kıtasında 1843 doğrulanmış “halk sağlığı” vakasının görüldüğü belirtilerek, bu vakaların yüzde 30’unun zoonotik hastalıklar olarak bilinen hayvanlar tarafından insanlara bulaşan hastalıklar olduğu kaydedildi.

DSÖ Afrika Direktörü Dr. Matshidiso Moeti, zayıf ulaşım altyapısının bir zamanlar kıtada kitlesel zoonotik enfeksiyonlarının yayılımını sınırladığını söyledi.

Moeti, gelişmiş ulaşım bağlantılarının şehirlerdeki zoonotik patojen tehdidini artırdığını ve bu nedenle Afrika’nın “yeni bulaşıcı hastalıklar için sıcak nokta” olabileceği konusunda uyardı.

Kıtada farklı uzmanlıklara sahip araştırmacılara zootonik hastalıkları bitirmek için iş birliği yapma çağrısında bulunan Moeti, “Yalnızca disiplinler arasındaki duvarları yıktığımızda, yanıtın tüm yönlerini ele alabiliriz.” dedi.

Bilim insanları, hayvanlardan kaynaklanan hastalık riskinin, artan insan nüfusu, avlanma veya habitat yoluyla vahşi türlere daha yakın temasa girmek ile arttığını söylüyor.

Kaynak: AA

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu