BÖLGELEREKONOMİHABERLER

Afrika’da 2021 yılı askeri harcamaları önceki yıla göre artış gösterdi

Afrika’da Kovid-19 salgının yol açtığı ekonomik zorluklara rağmen 2021 yılı askeri harcamalar arttı.

Stockholm Uluslararası Barış Araştırmaları Enstitüsünün (SIPRI), 2021 yılına ilişkin hazırladığı küresel askeri harcamalar raporunda Afrika’daki askeri harcamaların bir önceki yıla göre yüzde 1 arttığı belirtildi.

Araştırmaya göre, Afrika ülkeleri 2021 yılında 39,7 milyar dolarlık askeri harcama yaparken Kuzey Afrika’da 2020’ye oranla azalış görülürken Sahra Altı Afrika’da, bir önceki yıla göre yüzde 4,1 daha fazla askeri malzeme ve silah satın aldığı ve yıllık toplam rakam 20,1 milyar dolara ulaştığı görüldü.

Kıtada en fazla askeri harcama yapan ülkeler sıralamasında Nijerya 4,5 milyar dolar ile ilk sırada yer alırken, Güney Afrika 3,3 milyar dolarla ikinci sırada yer aldı. Bu ülkeleri sırasıyla Kenya, Uganda ve Angola takip etti.

Kıtada sınır çatışmalarının sona erdiği bazı ülkelerde askeri harcamalar azalırken bazı ülkelerde ise terör örgütlerine karşı yapılan operasyonlardan ötürü harcamalarda artış görüldü.

Raporda, küresel askeri harcamaların, 2021’de bir önceki yıla göre reel olarak yüzde 0,7 artışla 2 trilyon 113 milyar dolara yükseldiği aktarıldı.

Kaynak: AA

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu