BÖLGELERDOĞU AFRİKAHABERLER

Afrika Vakfı Yayınları’ndan yeni kitap: Dönüşümün On Yılı: Türkiye ve Somali’nin Çok Katmanlı İlişkilerinin İhyası

Gelişen Türkiye-Somali ilişkilerini ele alan “Dönüşümün On Yılı Türkiye ve Somali’nin Çok Katmanlı İlişkilerinin İhyası” kitabı, Afrika Vakfı Yayınları tarafından neşredildi.

Kitabın editörü Mehmet Köse, kitap hakkında açıklamalarda bulundu.

Son yıllarda Türkiye’nin Afrika politikasında en çok üzerinde konuşulan hususlardan birinin Somali politikası olduğunu söyleyen Köse, özellikle 2011’de Türkiye’nin aktif müdahalesiyle Somali’de ve Türkiye-Somali ilişkilerinde yaşanan baş döndürücü gelişmelerin merak konusu olduğunu belirtti.

Köse, o dönem Türkiye’nin Somali’deki kuraklık dolayısıyla yaşanan insani krize müdahale amacıyla yaptığı ziyaret ile başlayan bu sürecin, kısa zaman içerisinde çok yönlü iş birliğine dönüştüğünü vurgulayarak, insani müdahalenin daha sonra ekonomik altyapının inşası, barışın temini ve devlet inşası programlarıyla devam ettiğini kaydetti.

Köse, kitap hakkında şu ifadeleri kullandı:

“Bu kitapta kıymetli araştırmacılarımızla bu çok katmanlı ilişkiyi ele almaya çalıştık. 10 yıllık dönüşümü ele alan çalışmada doğrudan araştırmaya dayanan 15 farklı makale yer alıyor. Türk, Somalili ve diğer ülkelerden araştırmacıların dahil olduğu bu çalışma alanında referans niteliği taşıma özelliğine sahip.”

15 farklı makaleyi içeren kitabın yazarlarının isimleri şu şekilde:
Seyoum Merga, Mustefa Dashu, Can Aygül, Brendon J. Cannon, Ibrahim Abdirahman Mukhtar, Mohamed Salah Ahmed, Muhammed Yâsir Okumuş, Alptekin Cihangir İşbilir, Ebuzer Demirci, Zainab M. Hassan, Uweis Abdullahi Ali Bare, Abdirizak Muhumed, Esra Keleş, Hasan Hüseyin Eker, Abdirashid Diriye Kalmoy, Yusuf Sheikh Omar, Ruqaya M. Abdirahman, Abdinasir Hersi.

Afrika Vakfı Yayınları tarafından neşredilen kitabın İngilizcesi ise “A Decade Trasformed: The Revival of Turkey Somalia’s Multilayer Relations” adı ile yayınlandı.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu