GÜNEY AFRİKAHABERLERPOLİTİKA

Afrika Ulusal Kongresi Sözcüsü Bhengu: “Güney Afrika için Filistin’in işgal altında olduğu artık tartışılamaz”

Afrika Ulusal Kongresi Sözcüsü Mahlendi Bhengu, İsrail’deki Filistinli Hamas askerlerin eylemlerinin, İsrail’in Filistin topraklarını işgalinin devam etmesi nedeniyle haklı olduğunu söyledi.

Pazar günü Mahlengi Bhengu, Filistinli askerlerin İsrail nedeniyle şiddetin tırmanmasını seçmekte başka seçeneği olmadığını söyledi.

ANC, ülkenin Güney Afrika’nın eski apartheid rejimine benzer şekilde giderek daha fazla düşmanlıkla karşı karşıya kaldığına ve ağırlıklı olarak Müslüman olan ülkeye insani desteği haklı çıkararak Filistin’i uzun süredir destekliyor.

“Güney Afrika’nın apartheid tarihinin işgal altındaki Filistin’in gerçekliği olduğu artık tartışılamaz.

Bhengu, Pazar günü yaptığı açıklamada, “Sonuç olarak, Filistinlilerin yerleşimci İsrail apartheid rejiminin vahşetine yanıt verme kararı şaşırtıcı değil” dedi.

“İsrail’in sivillerini işgal altındaki Filistin topraklarına yerleştirme ve yerel nüfusu yerinden etme politikası, uluslararası insancıl hukukun temel kurallarına aykırıdır” diye ekledi.

Hamas güçlerinin İsrail topraklarına düzenlediği füze saldırısı olarak başlayan şeyde yüzlerce insanın öldüğü ve diğerlerinin yaralandığı bildirildi.

İsrail’in silahlı askeri kuvvetleri ile Hamas güçleri arasında devam eden şiddetin Cumartesi’den Pazar’a kadar devam ettiğini bildirdi.

Güney Afrika hükümeti geçmişte İsrail’e karşı diplomatik bir tutum alırken ve ülkeyi Filistinlilere karşı tutumu için çağırırken İsrail’in Gazze Şeridi’ndeki zayıf durumu daha da kötüleştirdiği inancında oldu.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu