BÖLGELERHABERLER

Afrika ülkelerinden Türkiye’ye taziye mesajı

Merkez üssü Kahramanmaraş olan ve toplamda 10 ili etkileyen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerin ardından Afrika ülkelerinden Türkiye'ye taziye mesajları gelmeye devam ediyor.

Mozambik Devlet Başkanı Filipe Nyusi, depremlerde hayatını kaybedenler için başsağlığı mesajı yayımladı.

Mozambik Cumhuriyeti ve halkı adına, Türkiye ve Suriye’ye taziyelerini ileten Nyusi, “Dayanışma içinde olduğumuzu ifade etmek istiyorum.” ifadesine yer verdi.

Kenya Cumhurbaşkanı William Samoei Ruto, sosyal medya paylaşımında “Depremin yol açtığı can kaybının ardından kalbimiz Türkiye ve Suriye halklarıyla birlikte. Sevdiklerini kaybeden ailelerle yas tutuyor, yaralılara acil şifalar diliyoruz.” ifadelerine yer verdi.

Kenya Dışişleri Bakanı Alfred Mutua ise depremin büyüklüğüne dikkati çekerek, bölgedeki en şiddetli depremlerden birinin yaşandığını vurguladı. Türkiye’ye taziyelerini gönderen Mutua, Türk halkının yanında olduklarını belirtti.

Liberya Cumhurbaşkanı George Manneh Weah ise depremler nedeniyle derin üzüntü duyduğunu dile getirdi.

Türkiye’nin Liberya’nın kalkınma hamlesinde gerçek bir dost ve ortak olduğunu, böyle bir doğal afetle mücadele ettiklerini görmenin çok üzücü olduğunu kaydeden Weah, “Liberya, bu zor dönemde iki ülke için dayanışma içinde ve gerekli görülen her türlü desteği sunacak.” ifadesini kullandı.

Sudan Egemenlik Konseyi Başkanı ve Ordu Komutanı Orgeneral Abdulfettah el-Burhan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a gönderdiği taziye telgrafında, ​​Sudan hükümeti ve halkının taziyelerini iletti. Türkiye ile dayanışma içerisinde olduklarını belirten Burhan, depremde hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar diledi.

Cibuti Cumhurbaşkanı İsmail Ömer Guelleh, Twitter hesabından paylaştığı taziye mesajında, “Cibuti halkı ve hükümeti, bu trajedi karşısında kardeş ülke Türkiye ile dayanışma içerisindedir. Allah, kardeş Türk milletine bir daha böyle bir acı yaşatmasın.” ifadelerini kullandı.

Cibuti Ekonomi ve Maliye Bakanı İlyas Musa Dawaleh ile Enerji ve Doğal Kaynaklar Bakanı Yunus Ali Guedi de sosyal medya hesaplarından taziyelerini bildirdi.

Çad Devlet Başkanı Muhammed İdris Debi Itno, yaptığı açıklamada, depremden derin üzüntü duyduklarını belirtti.
Itno, depremde hayatını kaybedenler için başsağlığı, yaralılara acil şifalar diledi.

Çad Dışişleri Bakanı Mahmud Ali Yusuf da Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’na ilettiği mesajla taziyelerini bildirdi ve Türkiye’yle dayanışma içinde olduklarını vurguladı.

Uganda Devlet Başkanı Yoweri Museveni, “Türkiye ve Suriye’de meydana gelen yıkıcı depremin ardından ölümler, yaralanmalar ve mal kayıpları beni derinden üzdü. Tüm Ugandalılar ve ailemle birlikte düşünce ve duygularım hayatını kaybeden kişilerle. Ruhları ebedi huzur içinde yatsın.” ifadelerini kullandı.

Kongo Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Denis Sassou N’Guesso, depremden duyduğu büyük üzüntüyü dile getirerek, hem hükümetinin hem Kongo halkının Türk halkının yanında olduğunu belirtti.

Güney Sudan Dışişleri ve Uluslararası İşbirliği Bakanı Mayiik Ayii Deng, Güney Sudan Hükümeti ve halkı adına Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’na yazılı bir taziye ve dayanışma mesajı gönderdi.

Moritanya Dışişleri Bakanlığı da “Yaşanan büyük trajedi nedeniyle kardeş Türkiye Cumhuriyeti devletine ve halkına başsağlığı diliyoruz. Moritanya hükümeti depremde hayatını kaybedenlerin, yaralıların ve mağdur olan kardeş Türk halkının acılarını paylaşmaktadır. Hazreti Allah’tan ölenlere rahmet yaralılara acil şifalar temenni ediyoruz.” açıklamasını yaptı.

Demokratik Kongo Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Felix Tshisekedi, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı telefonla arayarak deprem dolayısıyla geçmiş olsun dileklerini iletti. Deprem nedeniyle Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı telefonla arayan Kongo Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Tshisekedi, hayatını kaybedenler için taziyelerini iletti, yaralılara şifa dileğinde bulundu.

Afrika Birliği Komisyonu Başkanı Moussa Faki Mahamat Twitter üzerinden yaptığı kısa açıklamada “Afrika, binden fazla masum insanın ölümüne yol açan ve korkunç hasara neden olan yıkıcı depremin ardından Türkiye ile Suriye hükümeti ve halkıyla sarsılmaz bir dayanışma ve üzüntü içindedir” dedi.

Nijerya Devlet Başkanı Muhammed Buhari, Türkiye’de binlerce kişinin ölümüne ve yaralanmasına neden olan depremlerin ardından iki dost ülkeye destek sözü verdi.

Başkanlık sözcüsü Femi Adesina yaptığı açıklamada Buhari’nin “yaralılara acil şifalar dilediğini ve Nijeryalıların dua ve düşüncelerinin bu ciddi felaket ve artçı sarsıntılarından etkilenen birçok kişiyle birlikte olduğunu temin ettiğini” söyledi.

Adesina, Başkan’ın Nijerya’nın depremden etkilenen her iki ülkeye de “mümkün olan her şekilde tam destek” sunmaya hazır olduğu konusunda güvence verdiğini de sözlerine ekledi.

Senegal Cumhurbaşkanı Macky Sall, depremin ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Devlet Başkanı Beşar Esad’a en içten taziyelerini iletti.

Senegal Başbakanı Amadou Ba, Twitter hesabından paylaştığı taziye mesajında, “Türkiye Cumhuriyeti’nin Kahramanmaraş ilini vuran korkunç depremi derin bir duygu ile öğrendim. Hayatını kaybedenlerin ailelerine, Hükümete ve kardeş Türk halkına en içten taziyelerimi sunarım.” ifadelerini kullandı.

Gambiya Devlet Başkanı Adama Barrow da Türkiye ve Suriye’ye başsağlığı dileyerek depremzedeler ve aileleri için iyi dileklerini ve dualarını iletti.

Burundi Devlet Başkanı Evariste Ndayishimiye de Türkiye’de meydana gelen depremlerin yol açtığı çok sayıda ölüm, yıkım ve tahribattan duyduğu üzüntüyü dile getirdi.

Dışişleri Bakanı Alfred Matua, “Bu, trajik can ve mal kaybına yol açan, bölgeyi vuran en güçlü depremlerden biridir. Türkiye ve Suriye’nin kardeş halklarına büyük üzüntü duyduğumu ve Kenya halkının bu derin keder anında iyi niyetini paylaştığımı ifade etmek isterim,” dedi.

Ruanda Cumhurbaşkanı Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Depremin ardından yaşanan büyük can kaybı ve yıkım dolayısıyla Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a, Türkiye ve Suriye halklarına en derin taziyelerimi sunuyorum. Ruanda halkı bu acı günlerinde sizlerle dayanışma içerisindedir.” ifadelerini kullandı.

Güney Afrika Cumhurbaşkanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre Cumhurbaşkanı Cyril Ramaphosa şunları söyledi: “Ulusumuz ve Hükümetimiz, Türkiye ve Suriye’de meydana gelen akıl almaz can kayıplarından ve her iki hükümet ile halkın karşı karşıya kaldığı sosyal ve ekonomik altyapıdaki büyük hasardan dolayı derin üzüntü duymaktadır.”

“Kalplerimiz sevdiklerini kaybeden ya da yakınlarını arayan ailelerle birlikte ve yaralı kurtulanlara acil şifalar diliyoruz.”

Cumhurbaşkanı Ramaphosa, Türkiye ve Suriye’deki uluslararası müdahaleye katılan Güney Afrikalı insani yardım kuruluşu Gift of the Givers’a takdirlerini ifade etti.

Etiyopya Dışişleri Bakanlığı, Türkiye’de yaşanan depremin yol açtığı hasardan duyduğu üzüntüyü dile getirdi.

Etiyopya Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, depremde hayatını kaybedenler için başsağlığı mesajı iletildi.

Açıklamada, Etiyopya hükümetinin, Türkiye’nin güneyinde yaşanan depremde meydana gelen can kaybı, yaralanma ve maddi hasar nedeniyle derin üzüntüleri dile getirildi. Ayrıca depremde hayatını kaybedenlerin ailelerine başsağlığı, yaralılara acil şifalar temennisinde bulunuldu.

Bakan Demeke Mekonnen, Etiyopya’nın afetle ilgili olarak ihtiyaç duyulan destek için Türkiye hükümeti ve halkının yanında olacağını da belirtti.

Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı telefonla arayarak deprem dolayısıyla geçmiş olsun dileklerini iletti.  Sisi, hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yaralılara şifa temennisinde bulundu.

Mısır Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, erken saatlerde her iki ülkeyi de vuran yıkıcı depremden etkilenenler için Türkiye ve Suriye’ye taziye ve dayanışma mesajları iletildi.

Bakanlık, yapılan açıklamada, deprem felaketi karşısında yardım sağlamaya hazır olduğunu belirtti.

Libya Dışişleri Bakanı Najla Mangoushi, Mevlüt Çavuşoğlu ile telefon görüşmesi gerçekleştirerek taziye dileklerini iletti.

Libya Dışişleri Bakanı Najla Mangoushi Twitter hesabından yaptığı açıklamada Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile görüştüğünü belirterek, Türk milletine başsağlığı ve yaralılara acil şifalar dileğinde bulundu.

Cezayir Dışişleri Bakanlığı Türkiye ve Suriye’de meydana gelen yıkıcı depremde hayatını kaybedenlerin ailelerine başsağlığında bulundu.

Bakanlık tarafından yapılan açıklamada, “Bu acı trajedinin acısını Türkiye Cumhuriyeti ve Suriye Arap Cumhuriyeti’ndeki kardeşleriyle paylaşan Cezayir, bu iki kardeş ülkeyle tam dayanışmasını teyit ederek, bu acıyı büyük bir sabır, azim ve kararlılıkla atlatma isteğini ifade ediyor.”  ifadelerine yer verildi.

Türkiye’nin Cezayir Büyükelçisi Mahinur Özdemir, Cezayir hükümetinin aralarında doktor, köpekli arama kurtarma uzmanı olmak üzere toplam 89 arama kurtarma ekibinin deprem bölgelerine ulaşmak üzere yola çıktıklarını ifade etti.

Eski Tunus Meclis Başkanı ve Nahda Hareketi Lideri Raşid el-Gannuşi, Kahramanmaraş merkezli depremde hayatını kaybedenler için taziye mesajı yayımladı.

Gannuşi, merkez üssü Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesi olan 7,7 büyüklüğündeki deprem dolayısıyla sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada “Şafak vakti Türkiye ve Suriye’yi etkileyen deprem felaketinden dolayı Türk ve Suriye halkıyla dayanışma içerisindeyiz. Allah hayatını kaybedenleri makamına şehit olarak kabul etsin, yaralılara acil şifalar versin.” ifadelerine yer verdi.

Somali Cumhurbaşkanı Hasan Şeyh Mahmud sosyal medyadan yaptığı açıklamada, Somali Halkı ve Hükümeti adına başsağlığı dileklerinde bulundu.

Mahmud, “Somali Halkı ve Hükümeti adına, Kahramanmaraş merkezli meydana gelen ve birçok ilde hissedilen deprem nedeniyle Türk halkına, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a en derin taziyelerimi sunuyor, yaralananlara acil şifalar diliyorum. Kardeş Türkiye’ye geçmiş olsun. Dualarım sizinle.” dedi.

 

Somali Savunma Bakanı Abdulkadir Mohamed Nur, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Kahramanmaraş ve Gaziantep merkezli depremlerde hayatını kaybeden dost ve kardeş ülke Türkiye vatandaşlarına Allah’tan rahmet, yakınlarına ve Türk milletine başsağlığı, yaralılara acil şifalar diliyorum.” ifadelerini kullanarak başsağlığında bulundu.

Güney Afrika Müslüman toplumu ve Güney Afrika Ulusal Evkaf Vakfı (Awqaf South Africa), Türkiye’de meydana depremde yönelik yaptığı açıklamada Tük vatandaşlarına taziyelerini iletti.

Yapılan açıklamada, “AWQAF South Africa, kapasitemiz dahilinde, ihtiyaç duyabileceğiniz her türlü yardımı sağlamaya hazırdır. Dünyanın dört bir yanındaki mazlumların acılarını dindirmiş bir ülke ve halk olan Türkiye’deki kardeşlerimize, zor zamanlarınızda hizmet etmek ve yardımcı olmak bizim için en büyük onur olacaktır.” İfadeleri kullanıldı.

Gine Bissau Cumhurbaşkanı Umaro Sissoco Embalo, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı telefonla arayarak taziyelerini iletti.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu