HABERLER

Afrika Ülkelerinden Rusya’nın Ukrayna Kararına Tepki

Kenya, Libya, Gana ve Gabon Rusya’nın kararını reddettiklerini açıkladı.

Libya Dışişleri Bakanlığı, yaptığı yazılı açıklamada “Ukrayna Cumhuriyeti’nin egemenliğine ve toprak bütünlüğüne saygı duyulması gerektiğini belirtiyor ve Rusya’yı Ukrayna sınırından ve işgal altındaki Kırım’dan askerlerini çekmeye ve ateşkese çağırıyoruz.” diyerek Rusya’nın kararını reddettiğini belirtti.

Açıklamada Wagner faaliyetlerine de yer verildi: “Wagner güçlerinin hem Ukrayna Cumhuriyeti’nde hem de Libya’da yasa dışı varlığını kesin bir şekilde reddederek, Rusya’yı savaş dili yerine diyalog ve diplomasi dilini kullanmaya çağırıyoruz.”

Doğu Afrika ülkesi Kenya’nın Büyükelçisi Martin Kimani, BM Güvenlik Konseyi toplantısında Kenya’nın Rusya’nın kararlarına karşı muhalefetini ve Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne saygısını dile getirdi. Kimani, Rusya’nın Ukrayna’nın doğusundaki Rus yanlısı ayrılıkçı yönetimleri tanıma ve ayrılıkçı bölgelerde “barışı korumak” için birliklerini konuşlandırma kararının Ukrayna’nın toprak bütünlüğünün ihlali olduğunu belirtti.

Güvenlik Konseyi’nin geçici diğer üyeleri olan Gana ve Gabon da Rusya’nın Ukrayna’nın toprak bütünlüğünü ihlal etme eylemlerine karşı çıktıklarını açıkladı.

Kaynak: AA

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu