HABERLERYAŞAM

Afrika ülkelerinde Türkiye’deki depremde hayatını kaybedenler için dua edildi

Nijerya’daki Müslümanlar, merkez üssü Kahramanmaraş olan 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerde hayatını kaybedenler ve yaralılar için dua etti.

Ülkenin en kalabalık şehri Lagos’ta faaliyet gösteren Muslim News Nigeria gazetesi öncülüğünde Türkiye’ye destek etkinliği düzenlendi.

Etkinlikte, Türkiye’de depremlerde hayatını kaybedenler için hatimler okundu, dualar edildi.

Gazetenin editörü Raşid Ebubekir​​​​​​​, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye’de yaşanan depremler nedeniyle üzüldüklerini, depremde hayatını kaybedenler için dua ettiklerini belirtti.

Abubakar, depremde ölenlere Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar diledi.

Türkiye’deki depremzedeler için yardım kampanyası başlattıklarını kaydeden Abubakar, “Biz her zaman Türkiye’nin yanında olacağız. Cuma günü Türkiye için özel bir dua programı düzenleyeceğiz, ayrıca cumartesi günü de düzenleyeceğimiz Fıkıh programında da Türkiye’ye dua etmeyi unutmayacağız.” ifadelerini kullandı.

Nijeryalı yetimler, Türkiye’deki depremde hayatını kaybedenler için dua etti

Nijerya’da yetim öğrenciler, merkez üssü Kahramanmaraş’ın Pazarcık ve Elbistan ilçeleri olan 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerde hayatını kaybedenler ve yaralılar için dua etti.

Türk halkının destekleriyle başkent Abuja’ya bağlı Pape bölgesinde Darul Amin Vakfı aracılığıyla inşa edilen okul ve yetimhanedeki çocuklar, Türkiye’ye destek etkinliği düzenledi.

Etkinlikte, Türkiye’de depremlerde hayatını kaybedenler için hatimler okundu, dualar edildi.

Öğrencilerden Abdulraşid Abdulhakim, yaptığı açıklamada, Türkiye’den yaşanan depremlerden duydukları üzüntüyü dile getirdi.

Bugüne kadar Türkiye’nin kendilerine sahip çıktığını kaydeden Abdulhakim “O yüzden Türkiye’ye dua ediyoruz ve dua etmeye de devam edeceğiz. Depremde hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyoruz.” dedi.

Amina Muhammed Adam, Türkiye’nin her zaman Nijerya’nın yanında olduğunu belirterek, bu zor zamanda Türkiye’nin yanında olacaklarını söyledi.

Darul Amin Vakfı Başkanı Eyüp Gökhan Özgün de Türkiye’de meydana gelen depremlerden üzüntü duyduklarını belirterek, “Vefat edenlere Cenabıhak rahmet eylesin, geride kalanlara sağlıklı, hayırlı uzun ömürler versin. Göçük altında kalanları da yardım kuvvetlerimiz bir an önce ulaşıp sağ salim göçük altından çıkarsınlar.” dileğinde bulundu.

Sudan’da yüzlerce Kur’an kursu öğrencisi Türkiye için dua etti

Sudan’da yüzlerce Kur’an kursu öğrencisi, merkez üssü Kahramanmaraş’ın Pazarcık ve Elbistan ilçeleri olan 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerde hayatını kaybedenler ve yaralılar için dua etti.

Yerel Tadamun Yardımlaşma ve Kalkınma Derneği ile Afrika Kapısı Derneğinin etkinliğinde Darfur bölgesindeki Niyala şehrinde yer alan Hamişkoreyb Kur’an Kursu’nda, Türkiye için hatimler okundu, dualar edildi.

Tadamun Yardımlaşma ve Kalkınma Derneği Başkanı Şeyh El-Emir Hüseyin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Afrika Kapısı Derneği ile birlikte Niyala’da, Türkiye’ye yüzlerce hatim ve dua programını düzenlediklerini belirterek, “Depremde ölenlere rahmet, yaralılara acil şifalar diliyoruz.” ifadelerini kullandı.

Kaynak: AA

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu