HABERLERPOLİTİKA

Afrika ülkeleri, İsveç’te Kuran’ın yakılmasını şiddetle kınadı

Afrika ülkeleri aşırılık yanlılarının Türkiye'nin Stockholm Büyükelçiliği önünde Kuran-ı Kerim'in bir nüshasını yakmasına izin veren İsveçli yetkilileri şiddetle kınadı.

Afrika ülkeleri yayınladıkları resmi açıklamalar ile İsveç’te yapılan Kuran-ı Kerim’i yakma eylemini ve eyleme yetkililerce müsaade edilmesini şiddetle kınadı.

Sudan Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, “İsveç hükümetinin, Kuran-ı Kerim’in yakılmasına izin vermesini şiddetle kınıyoruz.” ifadeleri kullanıldı.

Sudan’ın diyalog, hoşgörü, nefret dilini reddetme ve dinlere saygı değerlerini destekleyen değişmez tutumunu teyit ettiği vurgulanan açıklamada, olayı ifade özgürlüğü kapsamında değerlendiren İsveç makamlarının olayı meşru gösterme çabaları da kınandı.

“İslamofobi suç sayılmalı”

Cezayir merkezli Afrika Sahel Alimler Birliğinden yapılan yazılı açıklamada, “korkakça ve alçakça” olarak nitelendirilen söz konusu eylemin bir şovdan ibaret olduğu kaydedildi.

Buna izin veren İsveç makamlarının da sorumlu tutulduğu açıklamada, bu tür eylemlerin şiddete varabilecek karşı tepkilerin büyümesine yol açacağı uyarısı yapıldı.

Kur’an-ı Kerim nüshasının yakılmasının Müslümanları kışkırttığına dikkati çeken Sahel Alimler Birliği, Batılı ülkelerde yükselen İslamofobinin suç sayılmasını öngören bir yasa çıkarılması ve bu ülkelerde yaşayan Müslümanların korunması çağrısı yaptı.

“İslamofobi ile taviz verilmeden mücadele edilmeli”

Senegal Devlet Başkanı Macky Sall, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Kur’an-ı Kerim’i yakan İsveçli aşırı sağcı Rasmus Paludan’ın alçakça eylemini şiddetle kınıyorum” dedi.

Sall, “İslamofobi ve Müslümanlara yönelik nefret iğrençtir ve taviz vermeden mücadele edilmelidir” sözlerini ekledi.

“Nefrete ve ırkçılığa hizmet ediyor”

Somali Dışişleri Bakanlığı yaptığı açıklamada, “İslami kutsallara ve değerlere hakaret eden bu nefret dolu eyleme izin verilmesi kesinlikle kabul edilemez.” ifadelerine yer verdi.

Bakanlık Kuran’ın yakılmasının dini kutsalların açık bir ihlali ve tüm dünyadaki Müslümanlara yönelik bir provokasyon olduğunu söyledi.

Açıklamada, “Nefreti ve ırkçılığı körükleyen, aşırıcılık ve terörizm gündemlerine hizmet eden demagojik bir uygulamadan başka bir şey değildir.” denildi.

Somali, İsveç’i Müslümanlara karşı yükselen nefret dalgasına karşı güçlü önlemler almaya ve uluslararası toplumdaki tüm aktörleri İslamofobiyi dizginlemek için sorumluluklarını yerine getirmeye çağırdı.

 Mısır, Kuran’ın yakılmasını “utanç verici bir eylem” olarak nitelendirdi

Bakanlıktan yapılan açıklamada, “bu utanç verici eylemin dünya çapında yüz milyonlarca Müslümanın duygularını kışkırttığı” uyarısında bulunuldu.

Açıklamada, “Bu aşırılık yanlısı uygulamalar, başkalarına saygı, inanç özgürlüğü, insan hakları ve temel hürriyetler ile tutarsızdır” ifadeleri kullanıldı.

“Kabul edilemez bir eylem”

Fas Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, İsveç’in Kuran’ın yakılmasına izin vermesini Fas’ın hayretle izlediğini belirtildi.

Açıklamada, “Fas Krallığı, İsveç kolluk kuvvetlerinin gözü önünde gerçekleşen bu kabul edilemez eyleme İsveç makamlarının izin vermesine şaşırmıştır.” denildi.

Bakanlık , “iğrenç eylemin” bir milyardan fazla Müslüman’ın duygularını incittiğini ve eylemin dinler ve halklar arasında öfke ve nefreti tetikleme olasılığının yüksek olduğunu vurguladı.

Libya’dan İslamofobiyle mücadele çağrısı

Libya Dışişleri Bakanlığı yaptığı açıklamada, “Bu tür aşırılık yanlısı eylemler, nefreti ve şiddeti besliyor ve barış içinde bir arada yaşamayı tehdit ediyor. Ayrıca, hoşgörü ve birlikte yaşama değerlerini yayma çağrılarını da baltalıyor.” ifadelerine yer verdi.

Açıklamada, uluslararası topluma İslamofobi ile mücadelede sorumluluklarını yerine getirmesi çağrısında bulunuldu.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu