BÖLGELEREKONOMİHABERLER

Afrika, buğday ihtiyacının çoğunu Rusya ve Ukrayna’dan karşılıyor

Afrika ülkelerinin Rusya ve Ukrayna ile önemli oranda tarımsal ticari ilişkileri bulunuyor.

Kıtalar arasında %26,6 oranında buğday ithal eden Afrika, Asya Kıtası’ndan sonra ikinci sırada yer alıyor. Rusya ve Ukrayna ithalatının ise Afrika buğday tüketiminin %30’unu oluşturduğu tahmin ediliyor.

Buğday ithalatçısı Afrika ülkelerinin başında %80’e yakın bir oranla buğday ithal eden Mısır gelirken, onu Sudan, Nijerya, Kenya, Cezayir, ve Güney Afrika takip ediyor.

Dünyanın en büyük buğday ithalatçısı olan Mısır, yıllık buğdayının %50’sini Rusya’dan, %30’unu ise Ukrayna’dan ithal ediyor.

Bir Doğu Afrika ülkesi olan Kenya, buğday ithalatının %31’ini Rusya’dan karşılarken, %1,6’sını Ukrayna’dan temin ediyor.

Nijerya ise ülkede en çok tüketilen 3. ürün olan buğdayın %17’sini Rusya’dan temin ediyor. Fas ise buğday ve tahıl ithalatının %26’sını Ukrayna’dan yapıyor.

BM Gıda ve Tarım Örgütü (FAO), Gıda Fiyat Endeksi’nin şubat ayında tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştığını söylemişti.

Rusya-Ukrayna krizinden etkilenen Afrika ülkeleri, Mısır gibi buğday ithalatı için alternatif pazar arayışına girecek.

Mısır, geçtiğimiz günlerde Rusya ve Ukrayna yerine başka bölgelerden buğday ithal etme planı üzerinde çalıştığını belirtmişti.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu