BÖLGELERHABERLER

Afrika Su Derneği Başkanı Usher: “Afrika, altyapı ve siyasi nedenlerden dolayı su kaynaklarının sadece yüzde 5’ini kullanabiliyor”

Afrika Su Derneği Başkanı Sylvain Usher, Afrika’nın çok zengin su kaynaklarına sahip olmasına rağmen altyapı ve siyasi irade eksikliği nedenlerden dolayı bu kaynakların yalnız yüzde 5’ini kullanabildiğini söyledi.

Usher, Kovid-19 salgın sürecinde bazı Afrika ülkelerinin suya erişimi kolaylaştırdığını, salgın boyunca bazı ülkelerde su aboneliğinden ücret almadığını, bazı ülkelerin ise ücretsiz su dağıtımı yaptığını belirtti.

Afrika’nın sanılanın aksine sudan yoksun bir kıta olmadığına dikkati çeken Usher, “Afrika’da yer altı ve yağmur suları da dahil 5 milyar metreküp su bulunuyor ancak içme suyu, elektrik ve sulama için bunun sadece yüzde 5’i kullanılabiliyor.” dedi.

“Suyun çok olduğu ülkelerde suya erişim kısıtlı”

Kıtada suya erişim konusunda da bir paradoks olduğuna dikkati çeken Usher, “Su kaynakları az olan ülkelerin suya erişimleri çokken, su kaynakları çok zengin ülkelerin suya erişimi ise bir o kadar kısıtlı. Örneğin Fas neredeyse bir çöl ülkesi ama suya erişimi çok yüksek. Tam tersi olarak da Kongo Demokratik Cumhuriyeti’ni (KDC) söyleyebiliriz. KDC’de su çok ama neredeyse nüfusun yarısı suya erişemiyor.” ifadelerini kullandı.

Afrika’nın yakın gelecekte dünyada çok daha önemli bir konumda olacağına dikkati çeken Usher, “Gelecek 50 yılda ticari aktivitelerin ana merkezi Afrika olacak. Gerçekten bundan yararlanmak istiyorsanız önce suya sahip çıkmak gerekiyor. Hem daha geniş su erişimine ihtiyacımız var hem de daha çok su tasarrufuna. Aynı zamanda su kirliliğinin de önüne geçmek lazım. Bu zengin su kaynaklarını plastikle kirletiyoruz. Su olmazsa hayat olmaz.” diye konuştu.

Usher, kıtada halihazırda var olan suya erişimi artırmak adına su kuyularının da etkili bir yöntem olduğunu, aynı zamanda su israfının da önüne geçmek gerektiğini söyledi.

Afrika’da 500 milyon kişi suya erişimde sorun yaşıyor

Her yıl 22 Mart’ta kutlanan Dünya Su Günü’nün bu yılki teması, “Yer altı suları: Görünmezi görünür kılmak” olarak belirlendi.

Birleşmiş Milletler (BM) ve UNESCO’nun ortak hazırladığı BM Dünya Su Gelişimi raporunda, dünyadaki tatlı suyun yüzde 99’unu yer altı sularının oluşturduğu ifade edildi.

Kullanılmayan yeraltı suyu kaynaklarının, azalan küresel tatlı su mevcudiyetini artırmak için “geniş bir potansiyele” sahip olduğuna dikkat çekilen raporda, buna karşın Afrika kıtasında 500 milyon kişinin suya erişimde sorun yaşadığı vurgulandı.

Raporda, suya erişimin en yüksek olduğu Afrika ülkeleri Mısır, Botsvana, Gabon, Morityus ve Tunus olarak sıralanırken, en düşük olduğu ülkeler ise Somali, Çad ve Nijer olarak listelendi.

Ayrıca raporda, Sahra Afrikası gibi belirli bölgeler, su güvenliğini sağlamak için çıkarılabilecek önemli miktarlarda yeraltı suyu kaynaklarına sahip olduğuna ancak geniş akiferlerin sunduğu fırsatları büyük ölçüde kullanılmadığına dikkat çekti.

Kıtada her 10 kişiden 3’ünün içme suyu bile bulamadığı kaydedilen raporda, Sahra Altı Afrika’da bir kişinin günlük ortalama 30 dakikasını su bulmak için harcadığının, bu zamanın yıllık 40 milyar saate ulaştığının altı çizildi.

Kaynak: AA

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu