BÖLGELERDOĞU AFRİKAHABERLERSPOR

Afrika Kickboksu Bir Türk’e Emanet

25-28 Ağustos 2022 tarihlerinde, Güney Afrika’nın Johannesburg kentinde Benoni’de yapılan Afrika Kickboks Şampiyonası’nın dikkat çeken ekibi Malavi Milli Takımı oldu.

Şampiyona esnasında WAKO Afrika Kickboks Konfederasyonu Genel Kurulu ve Genel Kurul’da WAKO Afrika Kickboks Konfederasyonu Yönetim Kurulu seçimi yapıldı.

Seçim sonucunda Malavi Kickboks Birliği (MAKBA) Başkan Yardımcısı ve aynı zamanda Dünya Kick Boks Organizasyonları Birliği Eğitim ve Öğrenci Kurulu Üyesi olan Reşat Onur ER, WAKO Afrika Kickboks Konfederasyonu Genel Sekreterliği’ne seçildi.

Malavi’den ilk kez bir milli takımın katıldığı WAKO Şampiyonası’nda Malavili sporcular 5 gümüş 2 bronz madalya kazandı.

Şampiyona sonucu Emmanuel Namate, Mike Mando, Hastings Jailos ve Ivy Mkandawire gümüş madalya kazanırken, Hajira Sinani ve Lukia Ali ise bronz madalya aldı.

Kickboks, ülkenin en sevilen dövüş sporu haline geldi

Reşat Onur Er, WAKO Şampiyonası hakkında Merhaba Afrika’ya açıklamalarda bulundu.

WAKO Afrika Kickboks Konfederasyonu’nun kuruluşundan bu yana ülkede özellikle gençlerin ilgisinin kickboksa yöneldiğini aktaran Er, “İki senelik sene öncesine kadar kickboks sporu Malavi’de yapılmıyordu ancak federasyonumuzun kurulmasından sonraki süreçte bu spor çok ciddi popülerlik kazandı. Bu süreçte bir antrenörlük semineri, bir ulusal şampiyona bir de ulusal kupa düzenledik.” ifadelerini kullandı.

Er, zor şartlarda ve çeşitli imkansızlıklar içinde şampiyonaya hazırlanan sporcuların beklenenin üzerinde başarı elde ettiklerinin altını çizerek bu başarının tüm Malavi halkını gururlandırdığını sözlerine ekledi.

Kickboksun ülkenin en sevilen sporu haline geldiğini belirten Er, “Kickboks ülkenin en sevilen dövüş sporu haline geldi. Sporcularımız hem fiziki yönden çok güçlü hem de çok azimliler. Önümüzdeki süreçte Malavi’yi kickboksta Afrika’nın en iyi 5 ülkesi arasına sokmayı hedefliyoruz.” dedi.

Malavi Kickboks Birliği (MAKBA) 2021 yılından bu yana resmi devlet federasyonu olarak faaliyetlerini sürdürüyor.

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu