BATI AFRİKABÖLGELERHABERLER

Afrika CEO Forumu’na bu yıl Fildişi Sahili ev sahipliği yapıyor

Afrika kıtasında özel sektörün konuşulduğu bir etkinlik olan Afrika CEO Forumu, 70 ülkeden yaklaşık 1800 üst düzey özel sektör temsilcisi, diplomat ve siyasetçinin katılımıyla Fildişi Sahili’nin Abidjan şehrinde başladı.

İki gün sürecek olan forumda, aşı üretimi, tedarik zincirinin bozulması, ekonominin dijitalleşmesi, sağlık ve enerji başta olmak üzere Kovid-19 sonrası süreçte kıtanın kalkınmasına ve gelişmesine yönelik adımlar konuşulacak.

Fildişi Sahili Cumhurbaşkanı Alassane Ouattara, forumun açılış konuşmasını yaparak farklı sorunlarla mücadele eden Afrika ülkeleri için düzenlenen bu forumun çok önemli olduğunu vurguladı.

Ouattara, “Bu forum, çeşitli krizlerle yüz yüze olan Afrika için eşsiz fırsatlar sunuyor.” ifadelerini kullandı.

Kıta ekonomisinde yapısal değişiklikler yapılması gerektiğine dikkat çeken Ouattara, Afrika’nın bir dönüm noktasında olduğunu ve bu forum ile yapısal dönüşümlere imkan sağlanacağını belirtti.

Jeune Afrique Medya Grubu ve Uluslararası Finans Kurumunun (IFC) ev sahipliği yaptığı foruma, çoğu Afrika kıtasından olmak üzere 70 ülkeden yaklaşık 1800 üst düzey özel sektör temsilcisi, diplomat ve siyasetçi katılıyor.

Forumda, Türkiye’nin Abidjan Büyükelçisi Havva Yonca Gündüz Özçeri ve Anadolu Ajansı (AA) Afrika Haberleri Editörü Hasan Hüseyin Köşger Türkiye’yi temsil etti.

İlk kez 2012’de düzenlenmeye başlayan ve sonrasında her yıl gerçekleştirilen Afrika CEO Forumu, son olarak 2019’da Ruanda’da yapılmıştı.

Kaynak: AA

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu