BÖLGELERDOĞU AFRİKAHABERLER

Addis Ababa: Veri merkezi kurmak için dünyanın en iyi 2. ülkesi

Etiyopya’nın başkenti Addis Ababa veri merkezinin doğrudan yabancı yatırımın çekmede dünyada 2. sırada yer alıyor.

Küresel araştırma şirketi FDI Intelligence raporuna göre, Etiyopya’nın başkenti Addis Ababa, veri merkezi inşaatına doğrudan yabancı yatırım çekme açısından Pekin’den sonra dünyada ikinci sırada yer aldığı belirtildi.

FDI Intelligence geçtiğimiz günlerde, Ocak 2003’ten Haziran 2022’ye kadar veri merkezi yapımında doğrudan yabancı yatırım çeken 100 şehri kapsayan bir liste yayınladı.

Rapora göre, Pekin, bir veri merkezi kurmak için dünyanın en iyi yeri olarak öne çıkarken onu Etiyopya’nın başkenti Addis Ababa takip ediyor.

Kaliteli ve gelişmiş veri merkezi inşaatı, eksiksiz altyapı geliştirme, yeterli şantiye hazırlığı, insan gücü ve diğer kriterler araştırmaya dahil edildi.

Araştırmasına göre, Etiyopya’nın başkenti Addis Ababa, Londra, Şanghay, Tokyo, İstanbul ve Seul’ü geride bırakarak, uluslararası düzeyde veri merkezleri inşasına doğrudan yabancı yatırım çeken dünyanın ikinci şehri oldu.

Çalışmada, Addis Ababa’nın şu anda çeşitli uluslararası şirketler tarafından uygun fiyata uluslararası kalitede bir veri merkezi inşa etmek için tercih edildiğini belirtti.

Ayrıca, Cibuti’den Wingu.Africa, ABD’den Roxio ve Kamboçya’dan Red Fox şirketleri Addis Ababa’da sektöre yatırım yapma planlarını açıkladığı ifade edildi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu