BÖLGELERDOĞU AFRİKAHABERLER

Addis Ababa İslami İşler Yüksek Kurulundan adalet talebi

Addis Ababa İslami İşler Yüksek Kurulu yaptığı açıklamada, dün Gonder kentinde öldürülenlerin sayısının 21’e çıktığını ve saldırının “planlı bir katliam” olduğunu ifade etti.

Ayrıca camiler ve Kuran-ı Kerimler yakıldı, kadınlara tecavüz edildi ve şehirdeki Müslümanlara ait mallar tahrip edildi dedi.

İslami İşler Konseyi, bölge hükümetinden Müslüman topluluğa yönelik sürekli saldırıları ve bölgedeki mülklerinin tahrip edilmesini durdurmasını ve suçluları adalete teslim etmesini talep eden bir bildiri yayınladı.

Dün kentin önde gelen yerel şeyhlerinden Şeyh Kamal Legas’ın cenaze töreninde bir grup insanın yas tutanlara saldırmasının ardından bu sabah binlerce Müslüman, Addis Ababa’daki Grand Anuwar Camii önünde adalet talebiyle sokaklara döküldü.

Amhara Eyaleti Barış ve Güvenlik Bürosu başkanı Desalegn Taew, yaslılara taşlarla saldıran bir grup insanı, bir caminin yanındaki Ortodoks kilisesinden taş topladıklarını söyleyerek suçladı. Desalegn bölgesel medyaya verdiği demeçte, “Bireyler arasındaki çatışma grup çatışmasına dönüşme eğilimi gösterdi” dedi.

Amhara bölgesel eyalet hükümeti kendi adına “çatışmada yaşanan can ve mal kaybından derin üzüntü duyduğunu” ifade ederken “kurbanların ailelerine taziyelerini” iletti ve “Amhara eyaletinin herhangi bir biçimde aşırılıkçı ideolojiyi ve bunun sonucunda can ve mal kaybına neden olacak şiddetini taşıyacak bir omuzu yoktur. Bu nedenle, failler hakkında gerekli tüm yasal ve uygun işlemleri yapacaktır” dedi.

Addis Abeba İslami İşler Yüksek Kurulunun “camilerin ve Kuran’ın yakılması, kadınlara tecavüz edilmesi ve mülkün tahrip edilmesi hakkında” yaptığı açıklamada, “Camiler ateşe verildi, yakıldı ve yıkıldı. Bu İslamofobi’yi açıkça dile getiren bağnazlık tarafından kör edilmiş bir mafya tarafından gerçekleştirildi.” ifadelerini kullandı.

Konsey ayrıca hükümeti, Amhara eyalet medyasını ve bazı siyasi parti liderlerini, bu “aşırılık yanlıları” tarafından Müslüman topluluk üzerinde “işlenen barbarca eylemleri” tasvir etmeyen açıklamalarından dolayı suçladı ve “Müslüman toplumu derinden üzdü” dedi. Ülkeyi yıkmak isteyenlerin üzerini örtmek için 21 Müslüman’ın hayatına mal olan suçları, sınır anlaşmazlığından kaynaklanan bir iç çekişme sonucuymuş gibi göstermeye çalışılması, Müslüman toplumu derinden üzmüştür” dedi.

Konsey, hükümetten hasarın ciddiyetini açıkça belirtmesini ve failleri adalete teslim etmesini talep etti. Ayrıca tüm Müslüman toplumu durumu barışçıl bir şekilde ele almaya ve gelecekte bu tür saldırıların yapılmamasını sağlamaya çağırdı.

Dün gece Ababa Şehri Yönetim Kabinesi tarafından yayınlanan acil durum bildirisinde, Lemi Kura İlçesi, Ayat Köyü’nde Addis  planlanan bir etkinliği iptal etti.  Açıklamada, “bazı aşırılık yanlıları ve liderlerinin yarın büyük bir kargaşaya hazırlandıklarına dair bilgi aldık” dedi.

Amhara bölgesi İslami İşler Konseyi ise saldırıları kınayarak gelecekte bu tür saldırılara karşı mücadele etmek için Müslüman toplulukları koordine edeceği sözünü verdi ve dünyadaki tüm Müslüman toplulukları saldırıyı mümkün olan her şekilde kınamaya ve bir sonraki çözümün parçası olmaya çağırdı.

Gönder İl İdaresi Barış ve Güvenlik Bürosu dün gece yaptığı açıklamada, kontrolün bölgesel güvenlik güçlerinin tarafından sağlandığını söyledi. Şehir yönetimi, “Şehrimizin istikrarı için güvenlik güçleriyle el ele veren tüm Gonder halkına teşekkür ediyoruz” dedi ve failleri adalete teslim etme sözü verdi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu