BÖLGELERHABERLERPOLİTİKASon Dakika

ABD’li milletvekilleri, BM uzmanlarının Etiyopya’daki görev süresinin uzatılması çağrısında bulundu

ABD Kongresi'nin altı üyesi, Dışişleri Bakanlığı'na ve ABD'nin Birleşmiş Milletler misyonuna, Etiyopya'daki Uluslararası İnsan Hakları Uzmanları Komisyonu'nun görev süresinin uzatılması çağrısında bulundu.

Yasa koyucular, Dışişleri Bakanı Antony Blinken ve ABD’nin BM Büyükelçisi Linda Thomas-Greenfield’e hitaben yazdıkları bir mektupta, ICHREE’nin Etiyopya’da, özellikle de Tigray ve Oromia bölgelerinde insan hakları ihlallerini soruşturma konusunda devam eden çalışmasının önemini vurguladılar.

Milletvekilleri, Tigray’de devam eden çatışma ve zulümler, Amhara’da potansiyel savaş suçlarına dair artan kanıtlar ve Oromia ile Etiyopya’nın diğer bölgelerinde çatışmalarla ilgili suiistimallerin devam etmesi nedeniyle ICHREE’nin görev süresinin acilen yenilenmesi gerektiğinin altını çizdiler. Ayrıca, Etiyopya İnsan Hakları Komisyonu ve BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği de dahil olmak üzere çeşitli kuruluşların, etnik Amhara’da artan sayıda zorla kaybetme, kimseyle iletişim kurmadan gözaltı ve toplu gözaltılara ilişkin dile getirdiği endişelere de dikkat çektiler.

Şu anda Etiyopya konusunda kalan tek bağımsız ve güvenilir soruşturma mekanizması olan ICHREE’nin kaderi, Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyi’nin (UNHRC) devam eden 54. oturumunda belirlenecek. Afrika Birliği İnsan ve Halkların Hakları Komisyonu (ACHPR), geçtiğimiz ay Soruşturma Komisyonu’nun Tigray bölgesindeki duruma ilişkin sorumluluklarını sessizce sonlandırdı. Bu fesih konusuna dikkat çeken ABD’li yasa koyucular, Etiyopya genelindeki suiistimalleri soruşturma yetkisine sahip tek bağımsız soruşturma mekanizmasını sürdürmenin önemini vurguladılar.

18 Eylül 2023’te Uluslararası Af Örgütü ayrıca ICHREE’nin görev süresinin yenilenmesi çağrısında bulunarak ülke için uluslararası incelemenin öneminin altını çizdi. ICHREE’nin son raporunun aynı gün yayınlanması, Etiyopya hükümetinin ihlalleri etkili bir şekilde soruşturmadığı ve kuzey Etiyopya’da Kasım 2020’de başlayan silahlı çatışmayla ilgili kusurlu bir geçiş dönemi adaleti istişare süreci başlattığı sonucuna vardı.

Uluslararası Af Örgütü Doğu ve Güney Afrika bölge direktörü Tigere Chagutah, “ICHREE’nin son raporu, BM’nin Etiyopya’ya yönelik sorumluluk çıtasını düşürmesinin zamanı olmadığına dair açık bir uyarı veriyor” dedi.

ABD’li yasa yapıcılar mektuplarında, uluslararası toplumun bu mekanizmayı koruması ve sadece Tigray’de değil, ülkenin diğer şiddet mağduru bölgelerinde de adaleti ve hesap verebilirliği savunmasının önemli bir ihtiyaç olduğunu da vurguladılar. Etiyopya’da savaşan tüm tarafların ciddi insan hakları ihlallerine ve zulümlere bulaştığını kabul ettiler ve ciddi ihlallerin sorumluları iktidarda kalırken güvenilir bir iç hesap verebilirlik sürecinin uygulanabilirliği konusunda şüphelerini dile getirdiler.

Ayrıca yasa koyucular, Etiyopya’da istikrarın yeniden tesis edilmesinin ABD çıkarlarıyla uyumlu olduğunu ve ağır insan hakları ihlallerinin faillerini sorumlu tutmanın ABD değerleriyle uyumlu olduğunu vurguladı. Bu nedenle Bakan Blinken ve Büyükelçi Thomas-Greenfield’ı Avrupalı ​​ve Afrikalı müttefiklerden destek aramak ve ICHREE’nin görev süresinin yenilenmesini sağlamak için diplomatik nüfuzlarını kullanmaya çağırdılar.

Kongre üyeleri, aktif ABD desteği ve ortaklarla üst düzey diplomatik etkileşim olmadan ICHREE’nin bu yıl yenilenemeyeceği konusunda uyardı. Biden yönetiminin Etiyopya’ya yönelik politikasında adaleti ve hesap verebilirliği önceliklendirmesi ve hayatta kalan tüm Etiyopyalıların adalet arayışındaki taleplerini karşılaması gerektiğini vurguladılar.

ICHREE’nin Eylül 2022’de BM İnsan Hakları Konseyi’ne sunduğu ilk rapor şu sonuca varıyordu: “yargısız infaz, tecavüz, cinsel şiddet ve sivil nüfusu bir savaş yöntemi olarak açlığa mahkum etme gibi ihlallerin işlendiğine inanmak için makul nedenler var 3 Kasım 2020’den bu yana Etiyopya’da” ve “birkaç örnekte bu ihlallerin savaş suçları ve insanlığa karşı suçlar anlamına geldiğine inanmak için makul nedenler” bulunduğunu belirtti.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu