BATI AFRİKABÖLGELERHABERLER

ABD, eski Gambiya devlet başkanının malikanesine el koydu

Amerika Birleşik Devletleri Adalet Bakanlığı, Washington DC yakınlarındaki Maryland eyaletindeki, eski Gambiya Başkanı Yahya Jammeh’e ait olan 3 milyon dolar değerindeki malikaneye el koydu.

Perşembe günü konak mahkeme kararıyla hükümet tarafından denetim altına alındı.

Mahkeme, altı yatak odalı malikanenin, Jammeh iktidarı sırasında Gambiya’dan yolsuzlukla elde edilen gelirler vasıtasıyla satın alındığını iddia etti.

2020’de eski lider aleyhine açılan davaya bakan ajanlardan biri olan Selwyn Smith BBC’ye “Maryland gayrimenkulü, vatandaşlarından çalan yozlaşmış yöneticiler için fonlar için bir sığınak değildir” dedi.

Kararın ardından ABD makamları, evin satışından elde edilen gelirin eski başkanın “yolsuzluk ve görevi kötüye kullanma eylemlerinden” zarar görenlerin yararına kullanılacağı söylendi.

Adalet Bakanlığı (DOJ), “Amerika Birleşik Devletleri mülkü satmayı planlıyor ve Başsavcıya, kaybedilen mülkün satışından elde edilen net gelirin, eski Başkan Jammeh’in yolsuzluk ve görevi kötüye kullanma eylemlerinden zarar gören Gambiya halkına fayda sağlamak için kullanılmasını tavsiye ediyor” dedi.

El koyma kararı, Gambiya hükümetinin çarşamba günü Ekvator Ginesi’ne kaçan Jammeh’i görev süresi boyunca cinayetler ve diğer şüpheli suçlardan kovuşturma kararının ardından geldi.

Jammeh, aleyhindeki iddiaları reddediyor.

22 yıllık iktidarı boyunca Jammeh, kendisini eleştirenleri öldürmek ve hapse atmak da dahil olmak üzere birçok insan hakları ihlalleriyle alakalı iddialarla karşı karşıya bulunuyor.

1994 darbesinde liderliği üstlenen Jammeh ülkeyi terk etmeden önce 2016 seçimlerini mevcut devlet başkanı Adama Barrow’a kaybettikten sonra istifaya zorlandı.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu