HABERLERKÜLTÜR ve SANAT

Kenyalı yapımcı Joel Moriasi Türkiye Mezunları Forumu’nda konuştu

Kenyalı film yapımcısı ve sunucu Joel Moriasi Obwoge, Yurdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) tarafından düzenlenen Türkiye Mezunları Forumu'nda konuştu.

Yusuf Özhan moderatörlüğünde düzenlenen “Yeni Medya ve Güvenilir Bilgi” konulu panelde konuşan Obwoge, yeni medyanın sağladığı imkanları değerlendirdi.

Geleneksel medyanın sunduğu tek yönlü iletişimin aksine yeni medyanın karşılıklı iletişime imkan sağladığını belirten Obwoge, bu durumu kendi içerikleri üzerinden örneklendirdi.

“Türkiye’ye öğrenci olarak gelip YouTube içerikleri üretmeye başladığımda Afrika hakkında çok az bilgi olduğunu gördüm ve Afrika’daki deneyimlerimi Türklere Türkçe ile anlatmam gerektiğini düşündüm. Bu şekilde Türkçe içerik vermeye başladım. İçerikler için ortak olarak ‘ben bunun böyle olduğunu bilmiyordum’ gibi yorumlar aldım.”

Joel Moriasi, geleneksel medyada yayın yapma usullerinin yeni medyaya kıyasla daha fazla olduğunu ve bu durumun yeni medya kullanıcılarını güvenilir olmayan bilgiye açık hale getirdiğini belirtti.

Moriasi, “Kullanıcılar haber ya da bir şey paylaşırken bunu araştırması, kanıtları bulması lazım, ona göre sosyal medyada bir paylaşım yapabilir. Denetim yapılabilir. Aynı zamanda vatandaşlara da sorumluluk yüklenmeli. Vatandaşın gördüğü bir haberde ‘Bu doğrudur.’ dememesi lazım. Çünkü geleneksel medyada bir muhabir bir şey yapacağı zaman kanıt buluyor, güvenilir bir kaynaktan alıyor. Vatandaşların da bunu yapması gerekiyor.” dedi.

Türkiye Mezunları Forumu

Cumhurbaşkanlığı himayelerinde Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) tarafından düzenlenen Türkiye Mezunları Forum’u kapsamında 60 ülkeden 200 Türkiye Mezunu İstanbul’da buluştu.

19-20 Ocak 2023 tarihlerinde İstanbul’da Grand Cevahir Hotel’de gerçekleştirilen forumda teknoloji, ekonomi, sağlık, kültür, medya alanlarında 7 adet panel düzenlendi.

Program katılımcıları arasında dünyanın dört bir yanında ülkelerinde başarılı faaliyetlere imza atarak önemli görevlerde çalışmalarını sürdüren Türkiye Mezunları bulunuyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu