BATI AFRİKABÖLGELERGÜNEY AFRİKAHABERLER

Güney Afrika ve Nijerya 23 Nisan’ı coşkuyla kutladı

Güney Afrikalı ve Nijeryalı çocuklar, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı büyük coşkuyla kutladı.

Türkiye’nin Pretorya Büyükelçiliğinde düzenlenen törene Büyükelçilik mensupları, Türk kurum temsilcileri, Güney Afrika Uluslararası Maarif Okulları öğrencileri ve aileleri katıldı.

Türkiye’nin Pretorya Büyükelçisi Ayşegül Kandaş yaptığı konuşmasında, bu bayramın Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk tarafından bütün dünya çocuklarına armağan edildiğini belirterek bu vesileyle Güney Afrikalı çocukların bayramını kutlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Tören kapsamında bir Güney Afrikalı öğrenci sembolik olarak Büyükelçilik makamına otururken törenin ardından Yunus Emre Enstitüsü tarafından okçuluk ve ebru sunumu yapıldı.

Başkonsolos Yeşildağ’dan yetimhane ziyareti

Türkiye’nin Cape Town Başkonsolosluğu yetkilileri ve buradaki Türk kurum temsilcileri, kentin Khayelitsha bölgesindeki Baphumelele Çocuk Evi’ni ziyaret ederek yetimlere kıyafet, ayakkabı, kırtasiye malzemesi, oyuncak ve çikolata dağıttı.

Türkiye Cumhuriyeti’nin ülkedeki ilk başkonsolosu olan Yeşildağ, “Çocuklar bizim geleceğimizdir. Baphumelele Çocuk Evi’ne bugünkü ziyaretimiz bundan sonraki ilişkimiz için ilk adımdı. Bundan sonraki adım ise bu yuvayı bir Türk okulu ile kardeş okul yapmak olacak.” dedi.

Maarif öğrencilerinden 23 Nisan kutlamaları

Türkiye Maarif Vakfının Johannesburg’daki okulunun öğrencileri, 23 Nisan’ı çeşitli oyunlar ve dans gösterileriyle kutladı. Türk bayraklarıyla donatılmış minikler, bu yıl ilk defa kutladıkları çocuk bayramının keyfini çıkardı.

Batı Afrika ülkesi Nijerya’da ise 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla etkinlik düzenlendi

Nijerya Yunus Emre Enstitüsünün (YEE), Türkiye’nin Abuja Büyükelçiliği himayesinde düzenlediği etkinliğe, vatandaşlar, yetimler, Türk, Nijerya ve farklı ülkelerin çocuklar katıldı.

Şehitlere saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan etkinliğe katılan Türkiye’nin Abuja Büyükelçisi Hidayet Bayraktar, 23 Nisan kapsamında koltuğunu Nijeryalı Muhammed Asma’ya devretti.

Koltuğu devralan 12 yaşındaki Asma, yaptığı açıklamada, çocuk bayramını kutlama fırsatı verildiği için çok mutlu olduğunu ifade etti.

Türkiye ile Nijerya’nın bir olmasını istediğini vurgulayan Asma, “Dünyada barış olmasını istiyorum. Türkiye ve Nijerya bir araya gelerek dünyanın farklı yerlerinde okul inşa etmelerini istiyorum.” ifadelerini kullandı.

Program, şarkılar, oyunlar ve çocuklara verilen yemekle sona erdi.

Kaynak: AA

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu