HABERLER

21-22 Mayıs’ta “Genç Diplomasi Sempozyumu” gerçekleştirilecek

Divan Araştırma ve Eğitim Derneği, bir yıl süren “Diplomasi Elçileri Kahvesi” ve “Genç Diplomasi Akademisi” projeleri sonucunda Genç Diplomasi Sempozyumu düzenleyecek.

Sempozyum, Sultangazi Belediyesi’nin ev sahipliğinde 21-22 Mayıs’ta gerçekleştirilecek.

Divan Derneği Başkanı Cihangir İşbilir, düzenlenecek sempozyum hakkında açıklamalarda bulundu.

İşbilir, Divan Derneği’nin, 17 yıldır kuruluş amacı olan nitelikli insan kaynağı yetiştirilmesine katkıda bulunduğunu belirtti.

Orijinal bir modelle Divan Akademisi çatısı altında yapılan çalışmalardan birinin de Diplomasi Akademisi olduğunun altını çizen İşbilir, “Farklı atölyelerde uzmanlaşma esasına göre bulunan katılımcılar bilimsel makalelerini Genç Diplomasi Sempozyumunda sunacaklar. Balkanlar, Suriye, İnsani Diplomasi, Gönüllülük, Merhaba Afrika, Doğu Akdeniz atölyelerimiz bu sempozyumda bir yıllık çalışmalarının sonuçlarını bizimle paylaşacaklar.” ifadelerini kullandı.

İşbilir, derneğin nihai hedefinin, eğitim çalışmalarından kopmadan uluslararası etkili bir araştırma merkezi ve düşünce kuruluşuna dönüşebilmek olduğunu vurguladı.

Divan Akademi çalışmalarının bir bütün olarak daha derinlikli ve kapsamlı bir program ve medeniyet perspektifi sunduğunu belirten İşbilir, atölye katılımcılarının faaliyetlerine de değindi.

İşbilir, “Nihai olarak atölyelerimizde bir yıl boyunca faaliyetlere katılan arkadaşlarımız bilimsel makale üretmekle birlikte, günlük araştırma, gözlem, sosyal medya içerik üretimi ve saha çalışmaları da yapıyorlar.
Atölyelerde başarılı olan arkadaşlarımız gerek bizim merkezlerimizde gerekse diğer kurumlarımızda staj yapıyorlar, akademik kariyerlerini sürdürüyorlar veya ilgi alanlarına göre istihdam ediliyorlar.” diye konuştu.

İşbilir, İstanbul, Ankara, Erzurum ve Mardin’de devam eden projelerin yanı sıra gelecek dönemde Kıbrıs, Irak, Avrupa ülkeleri ve Suriye’de de çalışmaların başlayacağını duyurdu.

Liseden lisans üstüne ilgili kişileri sempozyuma ve atölyelere davet eden İşbilir, Dışişleri, İçişleri ve Gençlik ve Spor Bakanlıklarına; Ulusal Ajans, TİKA ve YTB’ye, Sultangazi ve Kağıthane belediyelerine, Erzurum ve Mardin Büyükşehir Belediyelerine, Kızılay ve ORSAM’a teşekkürlerini ileterek sözlerini bitirdi.

Proje katılımcılarının bir yıl süren faaliyetlerinin çıktısı olarak yazdıkları makalelerin sunulacağı programda Afrika, Avrupa ve Balkanlar, Doğu Akdeniz, Göç ve Diplomasi, Ortadoğu ve Suriye olacak şekilde toplam 5 oturum olacak.

Her oturum için açılış konuşmasını alanında uzman kişilerin yapacağı sempozyumda, Afrika oturumunun açılış konuşmasını Merhaba Afrika Genel Yayın Yönetmeni İbrahim Tığlı yapacak. Afrika oturumu, Merhaba Afrika editörlerinden Sümeyye Şener’in moderatörlüğünde gerçekleştirilecek.

Sempozyumda, makale sunumlarının yanı sıra müzakere simülasyonu da olacak.

Sempozyum alanında Merhaba Afrika dahil olmak üzere, Divan Derneği bünyesinde kurulan tüm bülten ve atölye stantları yer alacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu