BATI AFRİKADOĞU AFRİKAGÜNEY AFRİKAHABERLERKUZEY AFRİKAORTA AFRİKAPOLİTİKA

2023 Afrika İklim Zirvesi, Nairobi’de başlıyor

Afrika İklim Zirvesi, Kenya Cumhuriyeti Devleti’nin ev sahipliğinden düzenleniyor.

Kenya’nın başkenti Nairobi düzenlenecek olan Afrika İklim Zirvesi’nin bu yıl teması  “Afrika ve Dünya için Yeşil Büyüme ve İklim Finansmanı Çözüm Önerilerini Desteklemek” oldu.

4-6 Eylül 2023 tarihlerinden düzenlecek zirveye yurt dışından pek çok devlet erkanının katılımlarının yanı sıra iş adamlarınında katılım sağlayacağı bekleniyor.

Tema ve Odak Alanları

Afrika İklim Zirvesi 2023, Afrika ve dünya için iklim açısından olumlu büyüme ve finans çözümleri sunmaya odaklanacak;

1- İklim Eylemi Finansmanı: Küresel bir topluluk olarak, üç iklim finansmanı hedefine ulaşmayı taahhüt etmeliyiz: Daha fazla finansman, hedefli finansman ve daha ucuz yüksek riskli iştah finansmanı.

2- Afrika için Yeşil Büyüme Gündemi: Düşük ve Orta Gelirli (LMIC) ülkeleri olarak küresel iklim gündemine katkıda bulunacak çok şeyimiz var ve üzerimize düşeni yapmayı taahhüt etmemiz gerekiyor. Yüksek karbonlu bir şekilde büyümeye devam edemeyiz

3- İklim Eylemi ve Ekonomik Kalkınma: Her ikisi de çatışma içinde değil, birbirine bağımlıdır; birlikte olmaları gerekiyor ya da ikisi de olmayacak.

4- Küresel Sermaye optimizasyonu: Yerel optimizasyonun aksine, küresel emisyonları azaltmanın en düşük maliyetli kaynaklarının çoğu, sanayileşmiş ülkelere kıyasla tipik olarak Küresel Güney’de bulunur.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu