BÖLGELERHABERLER

Afrikalı liderlerden Cumhurbaşkanı Erdoğan’a tebrik mesajı

Afrikalı liderler Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı seçim başarısı dolayısıyla tebrik etti.

Somali

Somali Cumhurbaşkanı Hasan Şeyh Mahmud ve Somali Başbakanı Hamza Abdi Barre, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı Cumhurbaşkanı Seçimi’nin ikinci turundaki başarısından dolayı tebrik etti.

Mahmud, Twitter hesabındaki paylaşımında, Erdoğan’ı yeniden cumhurbaşkanı seçilmesinden dolayı tebrik ederek, yeni görevinde başarılar diledi.

Mahmud, “Türkiye ile Somali karşılıklı saygı ve işbirliğine dayanan uzun bir geçmişe sahip. İki ülke aynı zamanda güçlü bir ortaklığa da sahip.” ifadelerini kullandı.

Somali Başbakanı Hamza Abdi Barre ise Twitter hesabından yaptığı açıklamada, seçim başarısından dolayı Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı tebrik ederek, “Başkan kardeşimi en içten dileklerimle kutluyorum.” değerlendirmesinde bulundu.

Erdoğan’ın yeniden seçilmesinin liderliğine duyulan güvenden kaynaklandığını vurgulayan Barre, “İki kardeş ülke arasındaki bağların geliştiğini ve uluslarımızın refaha kavuştuğunu görmek için sabırsızlanıyoruz.” ifadelerine yer verdi.

Libya

Libya Ulusal Birlik Hükümeti Başbakanı Abdulhamid Dibeybe, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı seçimi önde götürmesinden dolayı kutladı.

Libya Başbakanlığına ait resmi Facebook sayfası “Hukumetina”da yayımlanan açıklamaya göre Dibeybe, Erdoğan ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Başbakan Dibeybe, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı bir dönem daha Cumhurbaşkanlığı seçimlerini kazandığı için tebrik ederken, iki ülke ilişkilerine de değindi.

Libya Başbakanı, “iki ülke arasındaki derin ilişkilerin önümüzdeki süreçte de devam edeceğini” vurguladı.

Tunus

Tunus eski Meclis Başkanı ve Nahda Hareketi lideri Raşid el-Gannuşi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı Cumhurbaşkanı Seçimi’nin ikinci turundaki başarısından dolayı tebrik etti.

Gannuşi’nin resmi sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, “Cumhurbaşkanlığı seçimlerini kazanan kardeşim Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı tebrik ederim. Türkiye’deki seçimlere yüksek katılım oranı için Türk halkını tebrik ediyoruz. Seçim sonuçlarının ülkelerimize hayırlı olmasını, özgürlük, güvenlik ve refah getirmesini Cenabı Allah’tan niyaz ederim.” ifadelerine yer verildi.

Cezayir

Cezayir Cumhurbaşkanı Abdülmecid Tebbun, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı Türkiye’deki Cumhurbaşkanlığı seçimlerini önde götürmesi dolayısıyla tebrik etti.

Cezayir Cumhurbaşkanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamaya göre, Cumhurbaşkanı Tebbun, Türkiye’de düzenlenen ikinci tur cumhurbaşkanlığı seçimini önde götüren Cumhurbaşkanı Erdoğan için bir tebrik mesajı yayımladı.

Tebbun, “Sayın Cumhurbaşkanı ve Değerli Kardeşim” cümleleriyle başladığı mesajında, “Kardeş Türkiye halkının aziz şahsınıza olan güveninin tazelenmesini memnuniyet ve sevinçle karşılayarak, size kendi adıma ve Cezayir halkı adına tebriklerimizi sunuyoruz.” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yeni dönem cumhurbaşkanlığı sürecinde başarılar dileyen Tebbun, şöyle devam etti:
“Kardeş Türkiye Cumhuriyeti’nin başkanlığına yeni bir dönem için seçilmeniz, sürdürülebilir kalkınma yolunda ve ülke içinde, bölgesel ve uluslararası düzeyde büyük zorlukların üstesinden gelme yolundaki bilge liderliğiniz ve hikmetli politikanız dolayısıyla halkın etrafınızda kilitlenmesini yansıtıyor.”

Tebbun, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın seçimi önde götürmesini Türkiye halkının yapılan hizmetleri itiraf ettiğinin bir göstergesi olarak değerlendirerek, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a hitaben “Yeni dönemin, bu güveni pekiştirmenize ve her kademede elde edilen başarıları ve kazanımları çoğaltmanıza olanak sağlayacağına eminim.” ifadelerine yer verdi.

Türkiye ile Cezayir arasında Mayıs 2022’de düzenlenen İşbirliği Yüksek Konseyi’ne atıfta bulunan Tebbun, “Bu fırsatı değerlendirerek, iki ülke arasında var olan seçkin ikili ilişkileri takdir etmek ve ikili ilişkileri en üst seviyelere taşımak amacıyla koordinasyon ve istişareyi sürekli olarak geliştirmek için birlikte çalışma konusundaki güçlü irademizi sizlere ifade etmek istiyorum.” ifadelerini kullandı.

Tebbun, mesajına Cumhurbaşkanı Erdoğan’a sağlık ve başarı dilekleriyle son verdi.

Mısır
Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a, Cumhurbaşkanı Seçimi’nin ikinci turundaki başarısı dolayısıyla tebrik mesajı gönderdi.
Mısır Cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamada, “Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi, Cumhurbaşkanlığı seçimlerini kazanması ve yeniden Cumhurbaşkanı olarak seçilmesi münasebetiyle Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a mesaj gönderdi.” ifadesi yer aldı.

Güney Afrika

Güney Afrika Cumhurbaşkanı Cyril Ramaphosa, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı yeniden seçilmesi dolayısıyla kutladı.

Güney Afrika Cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamada, Ramaphosa’nın, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı tekrar seçilmesinden dolayı tebrik ettiği bildirildi.

Açıklamada, “Cumhurbaşkanı Ramaphosa, Güney Afrika’nın ikili ve çok taraflı seviyelerde mevcut güçlü ilişkileri daha da pekiştirmek için, Cumhurbaşkanı Erdoğan liderliğindeki Türkiye ile çalışmayı dört gözle bekliyor” ifadesi kullanıldı.

Kongo Demokratik Cumhuriyeti

Kongo Demokratik Cumhuriyeti (KDC) Cumhurbaşkanı Felix Tshisekedi ve Nijerya Devlet Başkanı Muhammed Buhari, Cumhurbaşkanı Seçimi’nin ikinci turunda yeniden seçilmesinden dolayı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı tebrik etti.

KDC Cumhurbaşkanlığının resmi sosyal medya hesabından yapılan paylaşımda, Tshisekedi’nin Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı yeniden cumhurbaşkanı seçilmesi dolayısıyla kutladığı bildirildi.

Tshisekedi, paylaşımda “İki Devlet Başkanı, iki ulus arasındaki ilişkileri güçlendirmeyi ve dünyada barış, güvenlik ve istikrarı pekiştirmek için birlikte çalışmayı amaçlıyor.” ifadesini kullandı.

Nijerya

Nijerya’da yeni seçilen Devlet Başkanı Bola Ahmed Tinubu ve Tanzanya Devlet Başkanı Samia Suluhu Hasan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı seçim başarısı dolayısıyla tebrik etti.

Tinubu, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı, Türk halkının tam güvenini ve itimadını muhafaza ettiğinin açık bir işareti olan son seçim zaferi dolayısıyla kutladığını belirtti.

Erdoğan’a başarılı bir görev süresi dileyen Tinubu, Türkiye ile Nijerya arasında işbirliğine dayalı bir ilişki kurulmasını dört gözle beklediğini ifade etti.

Zambiya

Zambiya Cumhurbaşkanı Hakainde Hichilema, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı, Cumhurbaşkanı Seçimi’nin ikinci turundaki başarısından dolayı kutladı.

Cumhurbaşkanı Hichilema, Yüksek Seçim Kurulunun geçici sonuçlarına göre göreve yeniden seçilen Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı tebrik etti.

Hichilema, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Recep Tayyip Erdoğan’ı Türkiye Cumhurbaşkanı olarak yeniden seçilmesinden dolayı tebrik ederiz. Daha fazla barış, refah ve ilerleme için iki ulus arasındaki stratejik ortaklığı derinleştirmeyi dört gözle bekliyoruz.” ifadelerini kullandı.

Tanzanya

Tanzanya Devlet Başkanı Hasan da resmi Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı tekrar seçilmesinden dolayı yürekten kutladı.

Hasan, “Tanzanya ve Türkiye arasındaki ekonomik ve diplomatik ilişkilerin geliştirilmesinde birlikte çalışmaya devam etmeyi sabırsızlıkla bekliyorum.” ifadesini kullandı.

Fas

Fas Kralı 6. Muhammed, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı yeniden Cumhurbaşkanlığına seçilmesi dolayısıyla tebrik etti.

Fas resmi haber ajansı MAP’de yer alan habere göre, Kral 6. Muhammed seçimdeki başarısından dolayı Cumhurbaşkanı Erdoğan için tebrik mesajı yayımladı.

Kral 6. Muhammed, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a “Türk halkının daha fazla ilerleme ve refahı için liderlik yapacağı yolda başarılar dilerim.” ifadelerini kullandı.

Türkiye-Fas ilişkilerinin olumlu seyrinden duyduğu memnuniyetinin altını çizen 6. Muhammed, iki ülke ilişkilerini güçlendirmek için Cumhurbaşkanı Erdoğan ile çalışmaya devam etme konusunda isteğini kaydetti.

 

Gambiya

Gambiya Cumhurbaşkanı Adama Barrow, Liberya Cumhurbaşkanı George Manneh Weah, Güney Sudan Cumhurbaşkanı Salva Kiir Mayardit ve Eritre Devlet Başkanı Isaias Afwerki, Cumhurbaşkanı Seçimi’nin ikinci turundaki başarısından dolayı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı tebrik etti.

Gambiya Cumhurbaşkanı Barrow, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, Türkiye’de yapılan başarılı seçim için Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı ve Türk halkını kutlayarak, “Gambiya halkı adına size (Erdoğan’a) başarılı bir dönem diliyorum.” ifadesini kullandı.

Liberya

Liberya Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, Cumhurbaşkanı Weah, Liberya hükümeti ve halkı adına yeniden seçilen Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı tebrik etti.

Weah, “Türkiye’nin dirayetli ve ileri görüşlü seçilmiş Cumhurbaşkanı’na olan güvenimi ifade eder barış, birlik ve refahın getirdiği huzurla görevine devam etmesini temenni ederim.” ifadesini kullandı.

Güney Sudan

Güney Sudan Cumhurbaşkanı Mayardit, yeniden seçilen Cumhurbaşkanı Erdoğan’a tebrik mesajı yolladı.

Türkiye’nin Cuba Büyükelçiliği, Mayardit’in tebrik mektubunu Dışişleri Bakanlığına iletti.

Eritre

Eritre Devlet Başkanı Afwerki de gönderdiği tebrik mesajında, Erdoğan’ın yeniden seçilmesinin Türkiye Cumhuriyeti’nin ekonomik kalkınma ve ilerlemesini ve Eritre ile Türkiye arasında var olan ikili işbirliği bağlarını geliştireceğine olan güvenini ifade etti.

Kaynak: AA

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu